20 пъти ръст на площите в българското биоземеделие
Браншът сигнализира за липса на контрол и неправомерно усвояване на средства, чрез злоупотреба с \"еко\" статут
Двадесет пъти са нараснали площите в биоземеделието в страната от 2006 г. насам. Това стана ясно по време на дискусия на тема „Коледата безопасна”, организирана от в. Стандарт и провела се днес в Националния дворец на културата, предаде репортер на economic.bg.
През тази година са обработени по екологични стандарти 56 хиляди хектара, а тенденцията е на устойчив растеж. За същия период борят на сертифицираните оператори в бранша нараства пък десет пъти до близо 4000. Прави впечатление, че огромната част от тях развиват биологично растениевъдство, а навлизането на тези практики в животновъдството е със значително по-бавен темп. Около 1500 са сертифицираните говеда, от които близо половината са само в една ферма, което показва ниската популярност сред самите производители.
Благовеста Василиева, съпредседател на Българска асоциация биопродукти, заяви че един от основните проблеми, не само пред биоземеделието, а и пред целия сектор е невъзможността да се ползват програмите за временна заетост. Те могат да са изключително полезни в случаите, когато има недостиг на работна ръка.
Заместник-министърът на икономиката Любен Петров и директорът на ДФ „Земеделие” Румен Порожанов поеха ангажимент да лобират пред Министерството на труда и социалната политика, за да се търси законов механизъм за предоставяне на подобна възможност.
Според Елена Герганова, търговски директор на един от най-големите оранжерийни производители биологични продукти в Европа - "Гимел", изключително важно е да се засили контрола върху сертифицираните производители. Тя посочи, че в момента голяма част от фирмите злоупотребяват със статута, възползвайки се от допълнителни европейски плащания, без реално продукцията им да отговаря на изискванията. Герганова подчерта, че на този етап контрол практически не се извършва.
Тя се обяви и за преференциална ставка за ДДС за био продукти, за да бъдат стимулирани потребителите да избират по-здравословни храни. За пример бе посочена Румъния, където предстои понижаване на ставката за бранша от 22 на 8%. Герганова изрази задоволството си от допълнителните мерки по контрол на вноса на земеделска продукция от началото на годината, чиито резултати са се усетили реално от българските производители.
Земеделският министър Десислава Танева посочи, че през изминалия програмен период (2007-2013 г.) по мярка 214 био земеделци са усвоили 23 млн. лв., а темпът на разплащане се е ускорил значително през последните две години. За следващия програмен период браншът ще може да разчита на над 200 млн. лв., а за първи път финансирането ще обхване и животновъдите. Танева, обаче, заяви, че основна пречка пред екологичното производство е ниският стандарт на живот в България.