Паундът отново спада при опасенията за последствията от Brexit
Тереза Мей одобри идеята, че парламентът трябва да може да гласува по плана за изход на страната от ЕС

Премиерът на Великобритания Тереза Мей одобри идеята, че
парламента трябва да може да гласува плановете й за Брексит, но помоли това да
бъде направено по начин, който й дава пространство за преговори.
Парламентът ще дебатира днес предложение на лидера на опозиционната Лейбъристка партия за „пълен и прозрачен дебат относно плановете на правителството за напускане на ЕС“ и за това парламентът да може „правилно да наблюдава плана“ преди да се започнат официалните разговори. Молбата се подкрепя и от някои законодатели от консервативната партия на Мей.
В отговор, късно във вторник, Мей направи поправка, която ефективно одобрява предложението на опозицията, добавяйки че не би трябвало да има опити за блокиране на Брексит или подкопаване на позицията на правителството по преговорите.
Ралито на долара продължи и вчера след пробива нагоре на доходността по американските облигации, който доведе до разпродажби на акциите. Евро/долар потвърди пробива надолу извън триъгълника, който стартира през август. Потвърден е и пробива на 200-дневната пълзяща средна при 1.1172. Първа подкрепа е 1.10. Интересът към продажби е голям заради цялата несигурност около Брексит.
Паундът продължи да поевтинява заради очакванията за твърдо приземяване след Брексит, но успя да се възстанови след като премиера Тереза Мею одобри идеята на парламента да се позволи да гласува плана й за излизане на Великобритания от ЕС. Солидна съпротива е 1.23, където бяха разпродажбите вчера.
Австралийският долар се търгува близо до 100-дневната пълзяща средна, която преминава през 0.7531. Пробив на това ниво би трябвало да свали валутата с още 100 пипса към 200-дневната пълзяща средна на 0.7436.
Долар/йена се задържа около 104 заради голямата опция, която изтече вчера на това ниво. Всяко достигане до 104 беше съпровождано от много опционно свързани разпродажби.
Доходността по американските облигации в опит за пробив нагоре
Доходността по 10-годишните американски облигации проби нагоре и съпротива им са нивата при 1.75%. Фючърсите на Фед в момента калкулират шанс от 70.2% за повишение на лихвите до декември.
Доходността по английските облигации спадна с 4.4% след като АЦБ изкупуваше обратно облигации с матуритет 15 и повече години.
Португалските облигации отчетоха най-голям скок след юни благодарение на положителната оценка на DBRS по отношение на фискалните усилия на страната, което пък увеличи убеждението на правителството, че ще запази кредитния си рейтинг.
Въпреки спада остава потенциалът за растеж при петрола
Златото отново падаше и вчера след пробива на важната подкрепа при 1300 долара миналата седмица. Той дойде заради нарастващите залози за повишение на американските лихви. Следваща подкрепа е 1250 долара за тройунция.
Базовите метали спадаха като начело на понижението беше цинка.
И двата контракта на петрола спаднаха заради съмнения за споразумение в ОПЕК за ограничаване на производството. Международната агенция за енергетика предположи, че ребалансирането между търсенето и предлагането ще стане по-рано ако ОПЕК въведе в действие едно споразумение. При лекия суров петрол на графиките се формира обърната глава и рамене след юли 2015, което може да породи скоро пробив нагоре през съпротивата при 51.70 долара за барел.
Големи загуби на акциите в целия свят
Американските акции отчетоха най-големи загуби след началото на септември при началото на корпоративните резултати за третото тримесечие. Стандард енд Пуърс слезе с 1.2% до 2136.73 като всички основни сектори отчетоха понижение.
Европейските акции завършиха на червено като най-губещ беше енергийния сектор.. Във Великобритания FTSE 100 спадна с 0.4% до 7070.88. В същото време обаче индекса отчете най-висок интрадневен връх на 7129.83.