PayPal пуска собствен стейбълкойн, обвързан с долара
Гигантът при онлайн разплащанията вдига залога в опит да се възползва от потенциала на крипто

Снимка: Deposit Photos
PayPal пуска свой собствен стабилкойн в опит да се възползва от нарастващия потенциал на потребителските плащания, който имат цифровите токени, подкрепени с щатски долари.
Стабилната монета PayPal USD (PYUSD) е изцяло обезпечена с щатски долар. Целта ѝ е да подобри възможностите за плащания във виртуалното пространство и да осигури по-бързи и по-евтини трансгранични парични преводи.
Засега използването ѝ ще се ограничи до свързани с крипто и други web3 приложения, но по всичко личи, че PayPal залага на бъдеще, в което цифровата валута е по-разпространена и търговците могат да изискват плащане в стабилни монети, за да избегнат таксите за обработка на кредитни карти. По подобен начин притежателите на криптовалути могат да изпращат пари незабавно отвъд граница, без да се налагат начисления от банките за парични преводи.
„Преходът към цифрови валути изисква стабилен инструмент, който е едновременно цифров и лесно свързан с фиатна валута като щатския долар“, заяви главният изпълнителен директор на PayPal Дан Шулман.
Стейбълкойните, както подсказва името им, са предназначени да поддържат стойността си стабилна, което ги прави жизненоважен инструмент за търговците на криптовалути, които са пословични със своята волатилност. Повечето стабилни монети са плътно обвързани с традиционна фиатна валута, като щатския долар, или със стока като златото.
Те също така позволяват на инвеститорите по-лесно да осребрят притежаваните от тях криптовалути за пари, които могат да се използват в реалния живот.
Обещанието за стабилност превърна стейбълкойни като Tether в стълб в инфраструктурата на пазара на цифрови активи на стойност 1 трилион долара.
Стабилната монета на PayPal е базирана на блокчейн мрежата Ethereum. Очаква се скоро тя да бъде налична във Venmo, популярното приложение за разплащания, собственост на PayPal.
Стабилността на стейбълкойните обаче не винаги е толкова голяма, колкото се твърди. През май 2022 г. алгоритмичният TerraUSD се срина заедно с токена Luna, който подкрепя. Това предизвика по-широка паника в сектора, изтривайки около 40 млрд. долара от криптопазара. По-късно Комисията за ценни книжа и борси обвини създателя ѝ До Вон, че е подвел инвеститорите относно стабилността на монетата.
Стойността на PayPal USD, или PYUSD, не разчита на сложен алгоритъм по начина, по който го правеше Terra. Тя е емитирана от Paxos Trust, фирма за блокчейн инфраструктура, и е напълно обезпечена с депозити в щатски долари, държавни ценни книжа и подобни парични еквиваленти, според компаниите.
С други думи: всеки PayPal USD трябва да струва 1 долар, независимо от всичко.
С пускането на PYUSD Paxos и PayPal „доказват реалната стойност на блокчейн технологията“, заяви главният изпълнителен директор на Paxos Чарлз Каскарила, наричайки новия токен „най-значителната крачка напред за цифровите активи и финансовата индустрия“.