Пазарите вече потънаха с двуцифрен процент, а предстои още
Ако инфлацията и разходите за труд не се успокоят, Фед може да предприеме още по-агресивно вдигане на лихвите

© ECONOMIC.BG / БТА
Вече регистрирали двуцифрени загуби тази година, инвеститорите на фондовия пазар трябва да се подготвят за още. Причината е, че Федералният резерв на САЩ възнамерява да затегне още, и то сериозно, финансовите условия по заемите, за да се справи с ускоряващата се инфлация, пише Reuters в свой анализ.
По същество финансовите условия измерват достъпността до кредити на домакинствата и бизнеса, което демонстрира значението на паричната политика върху реалната икономика.
Goldman Sachs изчислява, че затягане със 100 базисни точки на собствения си индекс на финансовите условия (FCI), който взема предвид лихвените проценти, нивата на кредита и собствения капитал, както и курса на долара, означава ограничаване на растежа с един процентен пункт през следващата година.
Индексите на Goldman Sachs, както и на МВФ и Федералния резерв в Чикаго, показват, че финансовите условия са се затегнали значително тази година, но остават облекчени в исторически план.
Свен Яри Стен, главен европейски икономист в Goldman Sachs, смята, че индексът на финансовите условия на банката ще трябва да се увеличи още малко, за да постигне „меко кацане“, към което се стреми Фед, тоест да забави растежа, но не прекомерно.
FCI на Goldman в САЩ е на 99 пункта – с 200 базисни точки по-нагоре в сравнение с началото на годината и най-високото ниво от юли 2020 г. Условията се затегнаха с 0.3 пункта в четвъртък, след като акциите паднаха, доларът достигна 2-десетилетен връх, а доходността по 10-годишните облигации приключи над 3%.
Но тези показатели все още остават исторически ниски.
Нашата оценка е, че Фед трябва да намали наполовина разликата между свободни работни места и търсещите работа, за да се опита да върне растежа на заплатите към по-нормален темп“, каза Стен.
„За да направят това, те по същество трябва да намалят растежа до темп от около 1% за година или две, така че трябва да се отиде под тенденцията за от последните година или две.“
Той очаква повишение с 50 базисни пункта през юни и юли, след което увеличенията на основните лихви да се случва с 25 базисни точки, докато лихвените проценти се покачат малко над 3%.
Но ако условията не се затегнат достатъчно и този растеж на заплатите и инфлацията се задържи по-дълго, Фед може да продължи с повишения с по 50 базисни точки“, каза той.
S&P 500 обаче все още се търгува с 20% над своя пик преди пандемията. Чрез ефекта на богатството се смята, че цените на акциите поддържат разходите на домакинствата, пише Reuters.
Но това може да се промени, тъй като Фед спря да увеличава баланса си през март и ще започне да го намалява от юни с по 95 млрд. долара месечно. Тоест това са средства, които ще излизат от пазара.
Майкъл Хауъл, управляващ директор на консултантската компания Crossborder Capital, отбеляза, че собственият капитал в САЩ е намалял с 14% спад от декември, когато Фед започна да провизира някои загуби.
Той изчислява, въз основа на покачванията на акциите по време на пандемия и скорошните спадове, че всяко месечно намаление може да събори 60 пункта от стойността на S&P 500.
Фондовият пазар със сигурност не отхвърля едно допълнително намаляване на ликвидността и ние знаем, че това ще се случи“, каза Хауъл.
Въпросът е дали Фед може да затегне условията достатъчно, за да охлади цените, но пък не толкова, че растежът и пазарите да бъдат сериозно засегнати.
Риск, подчертан от Bank of England, е, че огромните баланси на централните банки може да са ограничили прехвърлянето на паричната политика във финансовите условия.
Ако е така, може да се наложи Фед да действа по-агресивно от очакваното.
Майк Кели, ръководител в PineBridge Investments, отбеляза, че предишните количествени затягания са били далеч по-малки, така че „навлизаме в среда, която никой никога не е виждал преди“.
По време на количествените затягания през 2013 и 2018 г. акциите паднаха с 10%, принуждавайки Фед да облекчи отново условията.
Но онези, които са свикнали да разчитат Фед да се намесва и да блокира фондовите пазари, трябва да внимават. Анализаторите на Citi смятат, че това пускане може да не започне преди S&P 500 да падне с още 20%.
„Когато имате инфлация от 8.5%, цената за изпълнение на пут опцията на централната банка е много по-ниска, отколкото беше преди“, каза Патрик Санер, ръководител на макростратегията в застрахователя Swiss Re.