„Перфектната буря“ връхлита британците
Растящата инфлация, намаляващите заплати и енергийната криза изяждат доходите на домакинствата

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Британските домакинства са изправени пред най-тежката криза на разходите за живот от десетилетия. Те понасят удар заради растящата инфлация, намаляващите реални заплати и поскъпването на енергийните ресурси. Всичко това изяжда доходите им.
Инфлацията в Обединеното кралство се покачи до нива, невиждани от десетилетия, като последното отчитане достига 5.4% годишно за декември – най-високото ниво от март 1992 г.
Социалните плащания, свързани с инфлацията, ще се увеличат с 3.1% през април, обяви правителството този месец, в съответствие с показанията на индекса на потребителските цени от септември 2021 г. Държавните пенсии също ще бъдат увеличени с 3.1%. Но дали е достатъчно?
Последните официални данни показват, че средните реални доходи, коригирани с инфлацията, са паднали с около 1% през ноември спрямо година по-рано – първият спад на заплатите след разгара на пандемията от коронавирус, пише CNBC.
Междувременно данъците върху доходите се предвижда да се увеличат с 1.25 процентни пункта от април, за да помогнат за финансирането на разходите за здравеопазване и социални грижи.
В петък данните от Службата за национална статистика на Обединеното кралство разкриха, че между 19 и 30 януари един от всеки пет възрастни британци е казал, че му е било трудно да плаща сметките си през последния месец в сравнение с година по-рано.
Повече от две трети от възрастните казват още, че разходите им за живот са се увеличили от ноември, като най-изтъкваната причина за това е повишената цена на храната. Службата е провела запитване сред 3500 души.
През четирите седмици до 23 януари цените на хранителните стоки в Обединеното кралство са се повишили с 3.8% в сравнение със същия период година по-рано, показват данни на аналитичната фирма Kantar. Анализът на компанията разглежда годишните промени в цените на повече от 75 000 продукта.
„Взето в продължение на 12-месечен период, това покачване на цените може да добави допълнителни 180 паунда към годишната сметка за хранителни стоки на средното домакинство“, посочва Фрейзър Маккевит, ръководител на отдела за търговия на дребно и потребителите в Kantar. „Сега е вероятно да видим купувачи, които се стремят да намалят разходите, като търсят по-евтини продукти и промоции.“
Най-лошото тепърва предстои
Джон Алън, председател на Tesco - най-голямата британска верига за хранителни стоки, каза пред BBC в неделя, че „най-лошото тепърва предстои“ по отношение на покачващите се цени на храните.
Банката на Англия (BoE) повиши лихвените проценти в четвъртък, отбелязвайки първото си поредно повишаване на лихвите от 2004 г. насам, в опит да ограничи растящата инфлация в Обединеното кралство.
Гуверньорът на BoE Андрю Бейли заяви пред CNBC, че централната банка вероятно ще трябва отново да повиши лихвите. BoE очаква инфлацията да достигне връх от около 7% през пролетта - много над целта от 2%.
Бейли се сблъска с негативна реакция, след като призова обществеността да не иска голямо увеличение на заплатите, което според него ще помогне да се предотврати излизането на инфлацията извън контрол.
Сонали Пунхани, британски икономист в Credit Suisse, прогнозира, че Банката на Англия ще затегне още повече паричната политика тази година.
Смятаме, че BoE може отново да повиши лихвите с 25 базисни пункта през март 2022 г., по-рано от предишната ни прогноза от май 2022 г.“, добавя той.
„През втората половина на 2022 г. се очаква инфлацията да спадне, което може да намали натиска върху BoE да повиши лихвите. Нашето мнение е, че въпреки спада на инфлацията през второто полугодие на 2022 г., по-нататъшното затягане на парите е оправдано и ние прогнозираме три допълнителни увеличения на лихвите през тази година и три повишения през 2023 г. Смятаме, че спадът на инфлацията вероятно ще забави цикъла на повишение, но няма да я спре.“
Енергийна криза
В четвъртък Ofgem, регулаторът на енергийния сектор на Обединеното кралство, повиши горната граница на цените на енергията с 54%, което означава, че годишните сметки за енергия на милиони домакинства ще се увеличат с около 700 паунда от април.
Поради това, че Обединеното кралство разчита на природния газ като енергиен източник, страната е засегната особено силно от недостига на газ, който тласна цените на едро до рекордно високи нива в Европа миналата година.
Британският финансов министър Риши Сунак обяви в четвъртък, че всички битови клиенти на електроенергия ще получат заем от 200 британски лири като отстъпка от сметките си за електроенергия от октомври, които по-късно ще бъдат изплащани на вноски от 40 паунда за пет години. Той също така обяви, че на по-голямата част от домакинствата ще бъде предоставена отстъпка от 150 паунда върху общинския данък - налог, плащан от домакинствата въз основа на стойността на дома им.
Но много от собствениците на малък бизнес във Великобритания заявиха, че са загрижени за бъдещето на своите компании на фона на покачващите се цени.
Последните две години бяха абсолютно опустошителни за малкия бизнес“, каза в изявление Даниел Маккени, собственик на базираната в Уест Мидландс компания за грижа за кожата Gaea’s Garden. „Докато продажбите ни паднаха, разходите за живот и храна скочиха до небето.”
Джейми Ракъм, който основа група във Facebook с повече от 182 000 малки независими фирми като членове, каза, че много микробизнеси все по-трудно се справят.
„Това е перфектната буря в момента и правителството няма посока“, каза той. „Както винаги, единствените компании, които се справят добре в настоящия климат, са големите бизнеси, докато всички останали страдат.“
Невъзможни избори
Благотворителната организация за хранителни банки The Trussell Trust заяви пред CNBС, че зависимостта от хранителни пакети се е увеличила през 2021 г., което не се очаква да се подобри, тъй като хората са изправени пред „невъзможни решения в отговор на задълбочаващата се криза на разходите за живот“.
Между април и септември Trussell Trust е давала най-малко три хранителни пакета всяка минута на нуждаещ се - 11% повече, отколкото преди пандемията.
С инфлацията, която достигна 30-годишен връх, нашата система за социално осигуряване е в преломна точка и основните разходи по целия борд нарастват бързо“, казва Гари Лемън, директор по политиката в Trussell Trust.
Той добавя, че за да помогне наистина на хората в най-тежко състояние, правителството трябва да приведе социалните плащания в съответствие с очакваните разходи за живот през април. В противен случай рискува да изтласка повече хора към нуждата от хранителни банки.