Песимистичните прогнози за 2016 г.
Основните страхове: барел петрол за $ 100, изход на Великобритания от ЕС, Тръмп – президент на САЩ и триумфът на Путин
Информационната агенция Bloomberg съставки списък от най-песимистичните прогнози за 2016 г., описвайки сценариите на възможните събития.
Петрол за $ 100 за барел
Първото място в списъка на най-лошите сценарии заема прогнозата за ръст на цените на петрола до $ 100 за барел. Bloomberg изброява възможните причини, които могат да доведат до този тъжен, според агенцията, резултат: ако "Ислямска държава" продължава да нанася удари по инфраструктурите на производителките на петрол в Близкия изток. Членките на ОПЕК, на свой ред, не могат да увеличат добивите, за да компенсират нарушаването на доставките на нефт, което води до недостиг.
Бягството на Великобритания
На второ място в списъка на страховете – изходът на Великобритания от ЕС. В опит да сложи край на несигурността за бъдещето на страната в ЕС, министър-председателят Дейвид Камерън ще инициира провеждане на референдум през месец май 2016 г. В същото време, кметът на Лондон Борис Джонсън, който е член на Консервативната партия, подкрепя предизвикателството, което страната може да поеме, заставайки начело на кампанията Великобритания да се оттегли от ЕС.
Големите банки и хедж фондове, които искат да запазят ползите от пребиваването в зоната за свободна търговия, ще трябва да задвижат операциите си в чужбина. Скоро ще трябва да бъдат последвани и производители. Икономиката започва продължителна рецесия заради страховете на инвеститорите, които са в очакване, какво ще се случи с икономиката на страната. От цялата ситуация, потърпевш е паундът, който спада.
Хакерите
Сценарий три – хакери атакуват банки. Заедно руски и ирански хакери организират серия от нападения срещу финансовия сектор на САЩ в отговор на санкциите. Хакерите успешно влизат в платформи за търговия и обмен. Доверието във финансовата система е подкопано. Федералният резерв е принуден да се откаже от плановете за увеличаване на основния лихвен процент. Доларът спада.
ЕС vs. имигрантите
Четвъртият сценарий - Европейският съюз е разкъсан от страховете от имигрантите. Серията от терористични атаки, както Париж, така и в много европейски градове - Лондон, Берлин, Мюнхен, Рим - на фона на препълнената с бежанци Европа провокира политическа криза във всичките 28 страни - членки на ЕС.
Германският канцлер Ангела Меркел, е принудена да подаде оставка заради толерантната си политика на мултикултурализма и добродушното отношение към бежанците, която е в противоречие с позицията на мнозинството от германците. Междувременно във Франция, расте популярността на лидера на "Национален фронт" Марин Льо Пен - французите са уморени от имигранти, а тя обещава да затвори границите и да възстанови реда в икономиката на страната. Льо Пен никога не е била по-близо до президентския пост.
Путин надхитри САЩ
Владимир Путин успя да надхитри Барак Обама в Сирия, реализирайки руския сценарий, като част от споразумението за борба с "Ислямска държава." В резултат на договора се прекрати притока на бежанци към Европа, което намали напрежението към Ангела Меркел и други европейски лидери на руските власти. Накрая, вероятно дойде времето, в което трябва да се вдигнат санкциите за Русия заради присъединяване на Крим. Путин създава нова база в Близкия изток, и разширява влиянието на Руската федерация извън бившия Съветски съюз. Русия се превърна в най-големият търговски партньор на ЕС, оставяйки украинската криза в миналото.
Тръмп – президент на САЩ
Следващата година Доналд Тръмп влиза в президентската надпревара и може да стане новият президент на САЩ. Той обещава да изпълни предизборните си ангажименти - да се актуализира данъчното законодателство, да се засили американското военно присъствие навсякъде, и най-накрая да затегне имиграционната политика, особено срещу мюсюлмани и мексиканци.
Отслабването на Китай
Следващият песимистичен сценарий е за Китай. Икономиката на страна влезе в сериозна криза и започва да отслабва. Реалността е много по-лошо от официалната статистика. Безработицата нараства. Междувременно, ако новият американски президент реши да увеличи военното присъствие в Южнокитайско море и да окаже политическа и военна помощ на новото антипекинско правителство на Тайван. Китай, от своя страна, заплашва с военни действия. Междувременно акциите на американските и китайските компании от военния сектор стремително се покачват.
Израел срещу Иран
Израел нанася удар по ирански ядрени обекти. Израелският премиер Бенямин Нетаняху, отстъпвайки пред страха за иранската ядрена програма, заповядва да се нанесе предупредителен удар по иранските ядрени обекти. Това още повече нагорещява регионалния конфликт, в САЩ тези действия засилват позициите на "ястребите".
Златото поскъпва, котировките на израелските компании падат, а акциите на военните компании скачат. Търговските сделки с Иран се замразяват, което се отразява болезнено на европейските петролни компании.
Ще е горещо
Горещо ще бъде не само в политиката, но и буквално. Независимо от Конференцията на ООН за изменение на климата, проведена в Париж през следващата година отново очакваме рекорди. Феноменът Ел Ниньо (температурните аномалии на повърхностния слой на екваториалната част на Тихия океан) ще доведе до повече пожари и суша, които водят до смъртта на флората и добитъка в Австралия. В Европа, горещото лято ще доведе до загуба на култури и лозя, а в Калифорния и сушата ще окаже влияние на развитието на Силиконовата долина.