Петролът достигна 7-годишен връх
Анализатори вече прогнозират цена на суровината от 100 долара тази година

© ECONOMIC.BG / БТА
Сателитно изображение на хранилището за гориво на ADNOC в квартал Мусафа преди атаките
Цените на петрола се покачиха рязко във вторник, достигайки 7-годишен връх. Инвеститорите са притеснени за възможни нови прекъсвания във веригите на доставки, а допълнително напрежение на пазара внесоха атаките с дронове срещу Обединените арабски емирства, предава Reuters.
Новото геополитическо напрежение добави нов натиск върху целия пазар“, каза анализаторът на ANZ Research в бележка.
Към 9:30 ч. българско време европейският петрол сорт Брент поскъпна с 1.54% до 87.81 долара за барел, докато американският лек суров петрол (WTI) – с 1.97% до 84.94 долара за барел. Цените и на двата сорта са най-високите съответно от септември и юли 2014 г.
Йеменското движение хути нанесе удар с дронове и ракети, които предизвикаха експлозии в камиони с гориво и убиха трима души. След това групировката предупреди, че може да се насочи към повече съоръжения, докато ОАЕ казаха, че си запазват правото да „отговарят на тези терористични атаки“.
Нефтената компания ADNOC от ОАЕ заяви, че е активирала планове за непрекъснатост на бизнеса, за да осигури непрестанно снабдяване с продукти за своите местни и международни клиенти след инцидент в склад за гориво в Мусафа.
Анализатори на CommSec смятат, че цените на петрола са били подкрепени и от по-ниските зимни температури в северното полукълбо, които увеличават търсенето на горива за отопление.
Анализаторите очакват търсенето да изпревари предлагането тази година, тъй като светът се отваря след 2 години блокади и възобновява по-нормална траектория на търсенето“, каза Аш Глоувър от CMC Markets.
Постигането на баланс между търсенето и предлагането е малко вероятно да се случи, смятат анализатори.
Някои производители в рамките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) не смогват да изпомпват разрешените им количества поради недостатъчни инвестиции и прекъсвания. Съгласно споразумението в рамките на ОПЕК+ разширеният картел трябва да добавя допълнително по 400 хил. барела на ден всеки месец.
„Това трябва да продължи да подкрепя цената на петрола и да засили очакванията за трицифрени цени“, каза анализаторът на OANDA Крейг Ерлам.
Ако сегашното геополитическо напрежение продължи и членовете на ОПЕК+ не могат да постигнат увеличението си от 400 хил. барела, бихме могли да видим цените да се движат към границата от 100 долара“, заявява Глоувър.