Петролът поевтиня с над 6% след слабите удари на Израел срещу Иран
Пазарите вече не очакват ескалация на конфликта и се фокусират върху проблема със свръхпредлагането
Цените на петрола паднаха с над 6% в понеделник, след като иранските енергийни съоръжения не бяха повредени по време на израелска атака през уикенда. Анализаторите на Citi вече отхвърлят шансовете за ескалация на конфликта, който би прекъснал доставките на петрол, пише CNBC.
Фючърсите на европейския сорт Брент паднаха с 6.13% до 71.39 долара за барел към 12.30 ч. българско време, докато цената на американския лек суров петрол (WTI) се понижиха с 6.35% до 67.22 долара за барел.
В събота Израел атакува военни съоръжения на Иран в три провинции в отговор на изстрелването на балистични ракети от Техеран на 1 октомври.
Иранската държавна информационна агенция „Тансим“ съобщи, че нападението, в което загинаха четирима войници, е нанесло „ограничени“ щети. Ударът обаче не е засегнал петролни, ядрени и цивилни инфраструктурни обекти. Иранската петролна новинарска мрежа Shana заяви, че операциите на индустрията на Иран „текат нормално“ без прекъсвания.
В продължение на седмици пазарите се подготвяха за израелско отмъщение след пряката иранска офанзива срещу еврейската държава по-рано този месец.
Иран представлява до 4% от световните доставки на петрол, според Администрацията за енергийна информация на САЩ.
Военните действия на Израел сега едва ли ще се възприемат от пазара като водещи до ескалация, която оказва влияние върху доставките на петрол“, пишат анализаторите на Citi
Те намалиха очакванията си за цената на нефта с 4 долара до 70 долара за барел през следващите три месеца.
Петролните пазари сега гледат към глобално свръхпредлагане.
Тъй като Израел умишлено и може би с известно американско насърчение избягва да удря съоръжения за суров петрол, пазарът се връща към проблема със свръхпредлагането“, каза Анди Липоу, президент на Lipow Oil Associates.
Производството на петрол се увеличава не само в ключови страни като САЩ, Канада и Бразилия, но дори сред по-малки играчи като Аржентина и Сенегал, добави той.
Цените на петрола ще останат под натиск до края на тази година и ще е трудно да видим цените на суровия петрол Брент да достигнат 80 долара в обозримо бъдеще“, каза Липоу пред CNBC по имейл.
Рисковата премия падна с няколко долара за барел, тъй като по-ограниченият характер на ударите, включително избягването на петролна инфраструктура, повиши надеждите за деескалация на конфликта, каза Саул Кавоник, енергиен анализатор в MST Marquee.
Светлината на прожекторите сега ще падне върху това дали Иран ще отговори на атаката през следващите седмици, което ще доведе до повишаване на рисковите премии отново, каза Кавоник пред CNBC.
По време на заседание на кабинета в неделя иранският президент Масуд Пезешкиан подчерта правото на страната му да реагира на атаката на Израел.
Ние не търсим война, но ще защитаваме нашата страна и правата на нашия народ. Ще дадем пропорционален отговор на агресията“, каза той.
Вниманието на пазара сега ще се насочи към преговорите за прекратяване на огъня между „Хамас“ и Израел и Израел и „Хизбула“, които бяха възобновени през уикенда, според Вивек Дхар, директор на изследването на минното дело и енергийните суровини в Commonwealth Bank of Australia.
Въпреки избора на Израел да отговори с ниска степен на агресия срещу Иран, имаме съмнения, че Израел и прокситата на Иран (т.е. „Хамас“ и „Хизбула“) са напът към трайно прекратяване на огъня“, пише Дхар.