Петролът поевтинява заради сделката на ОПЕК+ за спад в добива
На петролния пазар натежа и по-слабата перспектива за търсене на фона на подновените блокировки в някои части на Китай

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Цените на петрола се понижиха във вторник, водени от сделката на ОПЕК+ за намаляване на добива със 100 000 барела на ден през октомври, която се разглежда до голяма степен като символичен ход за укрепване на цените след неотдавнашния спад на пазара, предава Reuters.
Фючърсите на суровия петрол Brent паднаха с 81 цента, или 0.9%, до 94.93 долара за барел рано тази сутрин. От вчера насам амекиранският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се повиши леко до 88.57 долара за барел. Той беше с 1.70 долара по-скъп, или 2.0%, от затварянето в петък.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК+) и съюзниците, водени от Русия, решиха да отменят увеличението със 100 000 барела на ден за септември, след като най-големият производител Саудитска Арабия и други членове, изразиха загриженост относно спада на цените от юни въпреки ограниченото предлагане.
“Намалението е предимно символично и има ограничено въздействие върху действителното предлагане, като се има предвид, че ОПЕК+ произвеждаше петрол под целите за производство”, казаха анализатори, които не очакваха споразумението дори след като Саудитска Арабия заяви, че иска да укрепи цените.
„Въпреки че заглавната цифра е за намаление от 100 долара за барел, в действителност действителност спадът ще бъде много по-малък. Повечето производители не са успели да постигнат целите си и произвеждат доста под нивото, което трябва да бъдат“, заяви Уорън Патерсън, ръководител на стоковата стратегия в ING.
Но този ход беше важен от гледна точка на сигнализирането, тъй като
показва, че ОПЕК+ следи търсенето много внимателно и се опитва да управлява предлагането, за да запази прага на цените на петрола“, заяви Ноа Барет, изследователски анализатор за енергетиката и комуналните услуги в Janus Henderson Investors.
“Други фактори, които натежаха на пазара, включват по-слаба перспектива за търсене на петрол поради подновени блокировки в някои части на Китай, както и споразумението за поставяне на таван на цените на руския износ на петрол”, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.
На Източния икономически форум във Владивосток руският министър на енергетиката Николай Шулгинов заяви, че в отговор на тавана на цените на руския петрол, Кремъл ще доставя повече за Азия.
Подкрепяйки цените, ръководителят на външната политика на ЕС каза, че няма толкова надежда за постигане на споразумение за възобновяване на ядрената сделка с Иран, което би забавило всяко връщане на около 1 млн. барела на ден ирански суров петрол на пазара.