Петролът поскъпва в очакване на нови санкции срещу Русия
Пазарът е скептичен по отношение на напредъка по мирните преговори между Киев и Москва

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Цените на петрола върнаха възстановиха част от загубите в сряда на фона на ограничените доставки и нарастващите перспективи за нови западни санкции срещу Русия, дори когато се появиха признаци за напредък по мирните преговори между Москва и Киев.
Фючърсите на сорт Брент достигнаха 108.6 долара за барел, или около 1% ръст. Американският лек суров петрол (WTI) поскъпнаха с 0.8% до 105 долара за барел.
Променливите цени показват изключително чувствителните настроения сред инвеститорите“, казаха анализатори от Haitong Futures. „Хората спешно трябва да видят промени, за да направят ситуацията на пазара по-ясна.“
Фокусът на инвеститорите се насочи към ограничените доставки, след като Американският петролен институт съобщи, че запасите от суров петрол са паднали с 3 милиона барела през седмицата, приключила на 25 март, според източници от пазара. Това е три пъти над очакванията на анализатори, анкетирани от Reuters.
Пазарът беше в процес на разпродажби предишната сесия, след като Русия обеща да намали военните операции около Киев, но съобщенията за атаки продължиха.
Анализаторът на Commonwealth Bank Тобин Гори каза, че „възстановяването (на цената) предполага, че на петролния пазар има силна степен на скептицизъм относно всеки напредък“.
Междувременно Съединените щати и техните съюзници планират нови санкции срещу още сектори на руската икономика, които са от решаващо значение за поддържането на нейната инвазия в Украйна, включително военните вериги на доставки.
Поддържайки пазара стегнат, е малко вероятно големите производители на петрол да увеличат производството над договорените 400 000 барела на ден, когато Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците (ОПЕК+) се срещнат в четвъртък, казаха няколко източника, близки до групата.
Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, ключови членове на ОПЕК+, заявиха, че групата няма да предприеме действия срещу Русия заради нейното нахлуване в Украйна, заявявайки, че целта на групата е само да стабилизира пазара, а не да се ангажира с политика.
Цените на петрола обаче са изправени пред натиск заради очакваното отслабване на търсенето от Китай поради затегнатите ограничения на мобилността и блокирането в множество градове. Финансовият център на страната Шанхай наложи пълен локдаун, след като регистрира близо 6000 нови случая на COVID-19.
„Търговците на едро на бензин и дизел в Източен Китай виждат, че запасите се натрупват при много малко търсене от страна на потребителите, а оперативните нива в държавните рафинерии намаляват значително“, каза базиран в Китай търговец на петрол.