Половината висшисти работят на позиции, където не се изисква висше
Сред завършилите университети безработицата е едва 3,7%
Повечето висшисти у нас нямат проблем с намирането на работа, но половината от завършилите университети са назначени на позиции, за които не се иска висше образование. Това каза Георги Стойчев, изпълнителен директор на институт "Отворено общество", който развива рейтинга на университетите, заедно със социологическа агенция МБМД.
По думите му 867 лв. е средният осигурителен доход на завършилите висше образование в България, а делът на регистрираните безработни сред тях е 3,77%. Най-добра реализация - почти 100%, имат студентите, завършили в професионални направления Медицина, Фармация, Стоматология и Военно дело, а най-висок процент безработни има при завършилите направление Животновъдство.
По думите на Георги Стойчев проблем остава огромният дял на висшистите, които работят на позиция, неизискваща висше образование.
„Имаме професионално направление с практически нулева безработица. Това са професионалните направления, свързани със сферата на здравеопазването. Имаме много ниска безработица и в направления, свързани с ИТ-сектора. В същото време имаме професионално направление с относително висока безработица, най-висока е безработицата сред завършилите животновъдство. Това, което е притеснително, е, че двете най-масови професионални направления в българското висше образование - икономика и администрация и управление - при тях се наблюдава реализация на завършилите под 1/3", коментира той.
Софийският университет затвърждава своята лидерска позиция в повечето направления, в които предлага обучение, посочи още Георги Стойчев.
„СУ е лидер в 21 от общо 22 класации, в които участва. Медицинският университет в София е лидер в 5 от 5 класации, в които участва. Техническият университет в София е лидер в 5 от 8 професионални направления, в които предлага обучение", обясни специалистът.
Заместник-министърът на образованието Николай Денков посочи, че някои от мерките, които министерството ще предприеме на база резултатите от рейтинговата система, ще бъдат финансови - ще има повече пари за направленията с по-добра реализация за младите хора.
Ще се въведат и приоритетни направления - стимули за студенти и преподаватели като стипендии и по-добри условия за обучение.