Полша опитва да отмени пълната забрана на бензинови и дизелови коли в ЕС
Действащото към момента европейско законодателство предвижда новите коли с ДВГ да спрат да се продават през 2035 г.
Полша официално подаде документи в Съда на Европейския съюз с искане за анулиране на три от основните климатични политики на Европейския съюз. Една от тях е пълната забрана за продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили от 2035 г.
Това бе една от най-полемичните теми в последните две години на ниво Европейски съюз. Според подадените от Полша документи подобна мярка би влошила социалното неравенство.
Оспорваният регламент налага прекомерни тежести, свързани с прехода към мобилност с нулеви емисии, върху европейските граждани. Особено върху онези, които са в по-неблагоприятно състояние, както и върху сектора на европейските автомобилни компании“, посочва Полша в своите мотиви.
Европейският закон бе окончателно приет през март. При гласуването България, Румъния и Италия се въздържаха, а Полша беше против. Окончателното приемане се случи след месеци на забавяне заради съпротивата на Германия. Тя в крайна сметка си издейства изключение за автомобили, работещи със синтетични горива.
Очаквано Полша иска анулиране и на закона за националните цели за намалява на емисиите, тъй като „заплашва енергийната сигурност на Полша“. Най-зависимата от въглищата държава членка иска и премахване на политиката за реформиране на пазара на въглеродни емисии в Европейския съюз, тъй като той „може да намали работните места в добива на въглища и да увеличи социалното неравенство“.
Полша произвежда около 70% от енергията си от въглища.
Правителството иска и трите закона да бъдат отменени. Всеки беше приет с мнозинство от държавите в ЕС. Полша обаче е на мнение, че е трябвало да бъдат приети с пълно единодушие предвид въздействието, което биха могли да окажат върху енергийните миксове на страните.
Предизвикателствата са насочени към Европейския парламент и Съвета на ЕС – двата органа, които преговарят и приемат окончателните закони на ЕС.
Говорители на Европарламента и Съвета отказаха коментар пред Reuters.
Говорител на Европейската комисия, която предлага политиките на ЕС, каза, че се анализират правните действия.
ЕС има една от най-амбициозните политики в света по отношение на изменението на климата и призова правителствата да използват парите на ЕС, за да помогнат на уязвимите общности да инвестират в чиста енергия.