Всички срещу „Газпром“: И Полша търси компенсации за спрените доставки
България също е потърпевша страна от спрените доставки на газ от „Газпром“, но все още не е предприела действия срещу руската компания

Снимка: Depositphotos
EuroPol Gaz, собственикът на полския участък от газопровода „Ямал-Европа“, е подал иск за арбитраж срещу руската „Газпром“ в Стокхолмската търговска камара. Компанията предявява претенции за загуби в размер на 1.3 милиарда евро, след като Русия спря доставките за Полша през април 2022 г.
Решението беше обявено от вицепремиера и министър на държавните активи Яцек Сасин пред местни медии.
Документи, с които разполага Полската агенция за печата (PAP), показват, че EuRoPol Gaz е призовала "Газпром" в края на април т.г. да плати исканите суми. След като руската фирма отказа, EuRoPol Gaz подава молба за арбитраж на 9 май.
Газопроводът „Ямал-Европа“ е основен газопровод, който свързва полуостров Ямал в Русия със Западна Европа, включително Полша.
Както обясни вицепремиерът, газът, който трябваше да тече през източноевропейската страна, не тече, поради което тя има право да поиска компенсации.
Миналата година Полша прекрати споразумението си с Русия за получаване на руски газ по тръбопровода Ямал, след като Варшава отхвърли искането да плаща за горивото в рубли, а Москва отговори с прекъсване на доставките.
Europol Gaz и „Газпром“ не отговориха веднага на исканията за коментар на Reuters.
За началото на арбитраж с „Газпром“ заради прекъсвания в доставките на газ вече съобщиха германският концерн Uniper, чешката CEZ, Френската Engie и финландската Gasum.
България също е потърпевша страна от спрените доставки на газ от „Газпром“, но все още не е предприела действия срещу руската компания. В края на миналата година от отговор на служебния енергиен министър Росен Христов стана ясно, че „Булгаргаз“ търси адвокатска кантора, която да извърши проучване и анализ на възможностите за завеждане на арбитражно дело срещу руския газов гигант „Газпром“ относно спирането на газа в края на април.
През февруари тази година Христов заяви по БНТ, че руската държавна газова компания вече е предявила към България претенции за суми по изтеклия в края на 2022 г. договор за доставка на природен газ, но не даде повече подробности. Припомняме, че през април кабинетът "Петков" отказа да плаща на руския доставчик по рубловата схема, разпоредена от Владимир Путин, което доведе до спиране на доставките. За постановлението на арбитража обаче е важно страната ни да е продължила да плаща в долари за руския газ, придържайки се към клаузата по договора „take or pay” („вземай или плащай“).
Според старши анализатора в Центъра за изследване на демокрацията Костанца Рангелова, България досега е трябвало заедно с други засегнати държави да предяви претенции пред руския държавен газов монополист „Газпром“ заради спрените през април доставки. Тя участва в първия епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“ – целият разговор може да чуете ТУК.