Полският президент за членството в ЕС: Работим в чужда полза
Андджей Дуда сравни членството на страната в ЕС с годините на поделби между 1975 г. и 1918 г.

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 2 мин.
Някъде далеч от тук, в далечни столици се решават делата ни и всъщност работим в чужда полза. Това каза полският президент Анджей Дуда, който разкритикува членството на страната в Европейския съюз (ЕС), предава France Press. Той го сравни с някои аспекти от периода на поделбите на Полша между Русия, Австрия и Прусия в годините между 1795 и 1918 г.
Дуда е член на консервативната партия „Право и справедливост“, която управлява Полша от изборната си победа през октомври 2015 г. От тогава насам отношенията между Вършава и ЕС са обтегнати, най-вече заради спорни реформи на съдебната система. Заради тях Брюксел задейства срещу Полша неизползвана досега процедура, която може да доведе до санкции, включително лишаване на страната от правото й на глас в заседанията на Европейския съвет.
Според Дуда днес Полша е суверенна и независима държава, в която ще се живее все по-добре в бъдеще. „Говорете за това на децата си“, възкликна Дуда в реч по повод 100-годишнината от възстановяването на независимостта на страната. Той каза още, че често се сблъсква с въпроса „За какво ни е Полша? ЕС е най-важен“.
„Нека всички тези хора си спомнят за 123-те години на поделби. Тогава също е имало хора, които са казвали: може би така е по-добре, няма да има повече караници, размирици, въстания, войни, авантюри, конфедерации, най-после ще имаме мир“, коментира той част от историята.
После тези хора „бързо разбраха, че войните продължават, че авантюрите продължават, но вече нямаме никакво влияние, вече не решаваме сами, а някъде далеч оттук, в далечни столици се решават делата ни, вземат се парите, които сме спечелили с труда си и всъщност работим в чужда полза", заяви полският президент.
Полша е член на ЕС от 2004 г. Тя е най-големият получател на средства от европейските фондове с около 10 милиарда нето на година след приспадане на вноската й в бюджета на Общността.