Поредна депутатска драма беляза разпределението на комисиите в НС
След скандали, обвинения и заплахи законодателната дейност в парламента най-после може да започне

© ECONOMIC.BG / БТА
Със заплахи за искане на оставки и обвинения в среднощни разговори, седемте политически сили в парламента все пак успяха да си поделят ръководствата на постоянните комисии. Сформирането им е много важно, тъй като чрез тях се осъществява същинската законодателна дейност в Народното събрание, а след постигнатото днес трудно разбирателство работата на депутатите може реално да започне.
След като в сряда бяха одобрени съставът и структурата на Комисията по бюджет и финанси, която отиде в ръцете на ДПС и бившия финансов министър Петър Чобанов, днес бяха разпределени още 18 комисии. Сформирането на последните три обаче скара депутатите.
Най-голямата политическа сила ГЕРБ-СДС взе най-много председателски места. Партията на Бойко Борисов оглави така важната в сегашната ситуация енергийна комисия чрез бившия си ресорен министър Делян Добрев. Военната и външната комисии също отидоха при тях с председатели Христо Гаджев и Екатерина Захариева. Това показва, че проектът за нови осем изтребителя F-16 и намеренията за техническа помощ за Украйна могат да бъдат прокарани без спънки до пленарната зала скоро.
Икономическата комисия отиде в ръцете на депутата от „Демократична България“ Мартин Димитров. Регионалната е при „Възраждане“ и Коста Стоянов. Така важната за Плана за възстановяване и европейските фондове комисия за въпросите на Европейския съюз оглави „Продължаваме промяната“ и един от най-младите депутати в 48-ото Народно събрание – Деница Симеонова.
Бившият премиер Кирил Петков стана член на две комисии – по регионална политика и по вътрешните въпроси.
Среднощни разговори
Заседанието отново започна с драма, тъй като от „Продължаваме промяната“ обвиниха ГЕРБ и ДПС, че отказват на „Продължаваме промяната“, чрез отцепника от „Има такъв народ“ Радостин Василев, да оглави спортната комисия. Не особено важната комисия в парламента бе разпределена за формацията на Кирил Петков в сряда, но няколко часа по-късно останалите партии промениха позицията си.
Според Петков решението е свързано със сигнала на Радостин Василев срещу служебния спортен министър Весела Лечева за конфликт на интереси. В крайна сметка в парламента така и не бе постигнато съгласие за спортната комисия като нито Василев, нито другият кандидат – депутатът от ДПС Халил Летифов, получиха мнозинство. Така тя не може да започне работа. Не бе сформирана и комисията за вероизповеданията, тъй като за нея така и не бе предложен председател, както и комисията по земеделие, която трябваше да бъде оглавена от „Продължаваме промяната“, но останалите партии не ги подкрепиха.