Правителството отказа да вземе 100% от печалбата на държавните фирми
Според премиера Гълъб Донев трябва да се взимат „обмислени, а не лесни решения“ за бюджета
Служебното правителство на президента Румен Радев отказа да прибира 100% от печалбата на държавните фирми под формата на дивидент. Министерският съвет прие разпореждане, което задължава държавните предприятия и търговските дружества с държавно участие в капитала да отчисляват само 50% от печалбата си за финансовата 2022 г. Това е процентът, който се гласува почти всяка година досега.
Именно с подобен размер е разчетен проектобюджетът на финансовия министър Росица Велкова със свръхдефицит от 6.4%. Това ще донесе на бюджета близо 871.1 млн. лв., а крайният срок за внасяне е 15 май 2023 г.
От обхвата на разпореждането са изключени болниците заради тяхната специфика и изключителната им зависимост от ограничен брой източници на финансиране, както и центровете за психично здраве, дружествата от отрасъл „Водоснабдяване и канализация“ и държавните предприятия, които не са търговски дружества – т.е. представляващи бюджетни организации по смисъла на Закона за публичните финанси.
Полемиката дали държавните дружества да внасят 50% или по-голяма част от печалбата си е на фокус от близо два месеца. Министър Велкова обяви, че за да се запълнят дупките в хазната, държавните дружества ще внасят 100% дивидент. Тя каза това в средата на март т.г., когато представи и идеи за данъчни промени. След проведени дискусии с останалите министерства обаче ведомството направи крачка назад и предложи само 50% дивидент за държавните дружества.
Да върнем обратно в бюджета 100% от печалбата на държавните предприятия изглежда примамливо, но крие сериозни рискове. Отговорното управление на държавата предполага обмислени, а не лесни решения“, коментира премиерът Гълъб Донев преди днешното заседание на МС.
Финансовото министерство остави на практика депутатите сами да търсят решения как да се свие дефицитът, но в проектобюджета за 2023 г. са направили разчети на някои по-непопулярни мерки, които биха помогнали да се свие фискалната "дупка"..
Една от тях е и 100% дивидент от публичните предприятия, което би донесло още около 850 млн. лв.
Именно за тази мярка се обяви бившият финансов министър Асен Василев и дори заяви, че Министерството на финансите е направило „грешка“ в бюджета, залагайки само 50%.
Основните опасения по линия на разпределянето на дивидентите са в енергетиката, тъй като енергийните дружества, като АЕЦ „Козлодуй“ например, се нуждаят от повече средства за поддръжка.