Преброени ли са дните на Тереза Мей на премиерския пост
Алтернативите ѝ обаче не са по-добри, а преговорите относно Brexit са забуксували

Интересно е дали ще се обърнем към тази седмица като повратна точка, когато стана очевидно, че Тереза Мей вече няма да е премиер на Великобритания, пише CNN. Ключовата ѝ реч по време на годишната конференция на Консервативната партия беше пълно бедствие.
Първо, шегобиец успя да стигне до сцената и да ѝ подаде P45 – формулярът, използван в Обединеното кралство за подаване на оставка. После Мей имаше пристъп на кашлица и канцлерът Филип Хамънд трябваше да и подаде хапче за гърло. Накрая някои от буквите на стената зад нея паднаха, докато тя приключваше речта си.
В момента единствената причина Мей да е на премиерския пост е, че алтернативите са мрачни, ако не и по-лоши. Министърът на външните работи Борис Джонсън е страхотен човек, изпълнен обаче със собствената си амбиция. Всички други са или тъпи, или опасни, или заблудени. Затова Мей продължава.
Би било голяма грешка за Европейския съюз да се радва, потривайки доволно ръце от този хаос. Някои със сигурност се надяват, че британското объркване ще позволи на ЕС „да се справи” с Обединеното кралство, наказвайки го, че напуска, и изпращайки предупреждение към останалите. Това би било бедствие. Провал на преговорите относно Brexit може да нанесе много по-голяма вреда на британците, отколкото на останалите, но в дългосрочен план всички ще усетят негативни последици.
Дните на Тереза Мей като премиер са преброени, но това, което идва след това може да е по-лошо. Преговорите по Brexit са забуксували на първа фаза и времето изтича. В политиката не трябва и двете страни да вървят напред, една срещу друга, ако искаме да предотвратим бедствие от най-лошия вид.