„Преговори с терористи“: Кремъл е напът да погуби руския IT сектор
Войната прогони мнозина в чужбина, а сега политиците наливат още масло в огъня

Снимка: Deposit Photos
И без това разбитият IT сектор на Русия рискува да загуби много работници през тази година заради планираните промени в законодателството, свързано с дистанционната работа, предава Reuters. Десетки хиляди хора напуснаха страната, след като Кремъл изпрати армията си в Украйна през февруари миналата година. Вълната от бягащи се надигна още по-високо през септември, когато властта даде ход на по-масова мобилизация на цивилни граждани.
Правителството изчислява, че 100 000 IT специалисти в момента работят за руски компании в чужбина. Предвид характера на дейността им, за тях е по-лесно да запазят позициите си.
Сега обаче се обсъжда законодателство, което може да забрани дистанционната работа за някои професии. Предложените промени идват в отговор на страховете на някои депутати, че още повече IT специалисти може да заминат да работят в страни от НАТО и по невнимание да споделят чувствителна информация за сигурността.
Министерството на цифровите технологии предупреди през декември, че пълната забрана на дистанционната работа може да направи руските IT фирми по-малко ефективни и следователно по-малко конкурентоспособни.
В крайна сметка този, който успее да привлече най-талантливия персонал, включително тези от чужбина, ще спечели.“
Вячеслав Володин, влиятелният председател на долната камара на руския парламент пък настоява за по-високи данъци за работниците, които са се преместили в чужбина.
„Преговори с терористи“
Докато много разочаровани млади руснаци отидоха в страни като Латвия, Грузия или Армения, където руският език е широко разпространен, други скочиха по-далеч – в Аржентина.
36-годишният IT специалист Роман Тулнов казва, че не планира да се върне в Русия при никакви обстоятелства.
Исках да напусна от известно време. На 24 февруари всичко стана ясно. Разбрах, че няма повече живот в Русия“, споделя той пред Reuters.
26-годишната Юлия, продуктов дизайнер по професия, изчислява, че една четвърт от нейния екип биха предпочели да напуснат работа, отколкото да се върнат в Русия по принуда.
Такъв безалтернативен избор е малко като преговори с терористи: „Върнете се или ще направим работата ви невъзможна, както и за вашата компания и служители“, дава пример тя.
Все повече се чуват и гласове на заети, които подчертават моралния ефект от това да работят в руска фирма и да плащат данъците си там.
Когато плащате данъци, вие подкрепяте държавата и нейната военна експанзия“, отбелязва Саша, професионален онлайн покер играч, също преместил се в Аржентина. „Не плащам и не смятам да го правя.“