Премиерът за Плана за възстановяване: Движим се с перфектна скорост
Петков отказа да обясни кои въпроси спъват одобрението на документа

© ECONOMIC.BG / БТА
Разговорите с Европейската комисия за одобрението на Плана за възстановяване и устойчивост на България вървят с „перфектна скорост“. Това обяви премиерът Кирил Петков часове, след като стана ясно, че за четвърти път се удължава крайният срок за одобрение на документа от страна на Европа. Той посочи, че „буквално преди 5 минути“ е разговарял с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Тя (Урсула фон дер Лайен) каза „аз не мога да повярвам как вашата опозиция представя нещата, даже може да туитнеш съобщение, че се движим с перфектна скорост и се надяваме в следващите няколко дни да имаме готовност да кажем, че всички технически параметри са постигнати“. Така че нека никой не се упражнява на политическа реторика“, коментира пред медии премиерът по време на посещение на център за подкрепа на пристигащите от Украйна бежанци във Варна.
Удължаването на крайния срок за одобрението на Плана е изненада, тъй като вицепремиерът по европейските въпроси и финансов министър Асен Василев няколко пъти увери, че одобрението ще дойде на 15 март. Сега новият срок е 15 април, стана ясно на пресконференция на Европейската комисия днес.
В последните три месеца новото правителство на Кирил Петков направи редица промени по документа с цел да оптимизира възможността, която се дава на България, а именно - над 12 млрд. лв. безвъзмездни средства, с които да направи икономиката си по-устойчива и да я възстанови от COVID пандемията. Екипът на Василев включи в Плана огромен комплекс за батерии, който да съхранява енергия при ситуация на излишък. Идеята обаче срещна редица критики от опозицията, а над нея надвисна и възможността за санкции.
Пред медиите Петков отказа да обясни по кои въпроси предстои още работа преди одобрението на Плана.
България е единствената страна без одобрен План заедно с Нидерландия. За сравнение, повечето страни членки на Европейския съюз получиха първите аванси по проектите си още през лятото и есента на миналата година. В началото на годината пък Еврокомисията отпусна 1.8 млрд. евро предварително финансиране на Румъния.