Световната банка представи необходимите реформи на енергийния ни пазар
Според анализа проблемите в сектора са натрупаните в миналото финансови дефицити

Дългоочакваният анализ на Световната банка (СБ) за електроенергийния пазар в България бе представен на среща в Министерството на енергетиката. Той съдържа препоръки за реформи на пазара във връзка с неговата либерализация и е отправна точка при бъдещото развитие на сектора у нас.
Според анализа натрупаните в миналото финансови дефицити са един от основните проблеми пред българската енергетика. В момента отрасълът се развива устойчиво и дефицитите намаляват заради предприетите през 2015 и 2016 г. мерки за стабилизиране на системата, става ясно от изследването.
От СБ препоръчват въвеждането на финансови механизми, които да управляват ценовите рискове при колебания в доставките на енергийния пазар. Успешен модел за това е да се въведе т.нар. „договори за разлика”. При този тип договори се определя една референтна цена на електроенергията и промените на пазарните цени спрямо нея се компенсират от едната или другата договарящи се страни. Една от дискутираните възможности е фонд „Сигурност на електроенергийната система“ да бъде страна по тези договори. Те ще действат до изтичане на срока за преференции по дългосрочните договори. Според екипа на Световната банка тази практика е дала много добри резултати в други държави и това е високоефективен начин за успешно осъществяване на прехода от модела „единствен купувач“ към дерегулиран пазар.
Промените трябва да осигурят стабилност, сигурна среда, конкурентен пазар за производителите и възможност за избор на потребителите, каза пред участниците в срещата заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.
Сериозно място в дискусията бе отделено на защитата на т.нар. уязвими потребители. Още през миналата година експертна работна група формулира критериите за тези потребители – това за всички, които в момента получават помощи за отопление, възрастните хора над 70 г., които живеят сами и единственият им доход е от пенсия под линията на бедност, хора с увреждания, които имат нужда от чужда помощ и семейства на деца с такива увреждания.
За всички тях се предлага в първоначалния преходен период да действа социална тарифа за електроенергията в размер на 70% от либерализираната цена. За семейства, които се отопляват с електричество, тази тарифа ще важи до 150 квтч месечно потребление, а за останалите – до 100 квтч. Анализът на Световната банка посочва, че прилагането на такава социална тарифа ще неутрализира в голяма степен ефекта от дерегулирането на цените.
Работата по детайлите на модела за пълна либерализация на електроенергийния пазар ще продължи в тясно сътрудничество със Световната банка, съобщават от Министерство на енергетиката.
Според мнението на повечето участници в дискусията, структурирането на фонда и неговият ресурс, мерките за защита на уязвимите потребители, изясняването на това как и какви договори за разлика ще бъдат въведени са въпроси от ключово значение за успешно имплементиране на модела за пълна либерализация на електроенергийния пазар.