Приходите на Dundee от дейността в България докосват 500 млн. лв.
Силният долар и по-слабото производство в Крумовград понижиха печалбата на компанията

Снимка: Twenty20
Приходите на канадската златодобивна компания Dundee Precious Metals от дейността ѝ в България за първото полугодие на 2022 г. достигат близо 500 млн. лв. въпреки войната в Украйна и произтичащите от нея негативни ефекти в Европа. Все пак постъпленията от работата в страната се свиват спрямо първите шест месеца на предходната година. Това се вижда от окончателните финансови отчети на компанията за шестте месеца до края на юни.
Канадското дружество изпрати трудно второ тримесечие, като се сблъска с добив в зони с по-ниско съдържание на злато в „Ада тепе“, по-ниски обеми продаден метал, по-високи транспортни разходи и по-силен щатски долар.
Приходите на компанията от операциите ѝ в мините „Ада тепе“ и „Челопеч“ надхвърлят 230 млн. долара или около 450 млн. лв., но заради силната валута и по-слабия добив от мината в Крумовград се свиват спрямо съпоставимия период на предходната година. Приходите ѝ в България все пак продължават да формират около 80% от всички постъпления на канадското дружество по цял свят.
Постъпленията от „Челопеч“ надхвърлят 151 млн. долара, което се равнява на миналогодишните стойности, а EBITDA (бел. р - консолидирана печалба преди данъци и такси) расте с близо 2 млн. долара на годишна база до 95 млн. долара.
Общо като обем добитите злато и мед от мината съответстват на прогнозите, както и на обемите спрямо началото на 2021 г., главно поради добив в по-нискокачествени зони.
Приходите от „Ада тепе“ се свиват по-съществено заради по-слабото второ тримесечие. Общо от началото на годината те намаляват с близо 30% до 81 млн. долара. Очакванията са, че по-силното последно тримесечие на мината заедно с лекото отслабване на долара в последните дни вероятно ще повишат финансовите резултати към края на 2022 г.
EBITDA също се свива – само шест месеца след като Крумовград надмина печалбата от „Челопеч“. Така към края на юни тя възлиза на 57 млн. долара.
Енергийната криза
Компанията посочва, че въздействието на войната в Украйна върху нейния бизнес е ограничено до увеличени разходи за енергия, гориво и други преки материали. Все пак компанията не използва голямо количество природен газ и скокът в цените на синьото гориво в страната остава в периферията за Dundee.
Значително по-скъпия ток обаче е проблем, а за първата половина на годината компанията е получила енергийни компенсации от държавата в размер на почти 15 млн. лв. База за сравнение с миналата година няма, тъй като помощта влязе в сила през последното тримесечие на 2021 г.