Примирието в Сирия почти се спазва
Руското Министерство на отбраната публикува фракциите, които се включват в споразумението

Прекратяването на огъня между сирийското правителство и опозицията, което влезе в сила в полунощ на 30 декември, се спазва след колебливото му начало през нощта. Малко след полунощ излязоха съобщения за единични сблъсъци и стрелба между правителствените сили и бунтовниците, съобщиха от Сирийския център за човешки права (СЦЧП), цитирани от Ройтерс.
Първото нарушение е въоръжен сблъсък в северозападната част на страната веднага след влизането на примирието в сила. Няколко часа по-късно обаче по фронтовете се установи спокойствие, посочват от СЦЧП. Според представител на групировката "Джаиш ал Насър" "през нощта имаше няколко престрелки, но днес те са прекратени и засега положението е добро".
Руският президент Владимир Путин, който е ключов съюзник на сирийския президент Башар Асад, обяви прекратяването на огъня вчера след сключване на споразумение с Турция, която е дългогодишен поддръжник на опозицията.
Външният министър на Русия Сергей Лавров заяви, че САЩ биха могли да се присъединят към мирния процес, след като новоизбраният президент Доналд Тръмп встъпи в длъжност на 20 януари. Прекратяването на огъня на 30 декември е първата голяма международна дипломатическа инициатива в Близкия изток в продължение на десетилетия, в която не се включват в Съединените щати, в последните дни на администрацията на президента Барак Обама.
Той иска също Египет, заедно със Саудитска Арабия, Катар, Ирак, Йордания и Обединените нации да се включат в поредния опит да се сложи край на близо 6-годишните кръвопролития в Сирия.
Предишните две примирия между Вашингтон и Москва, влезели в сила през февруари и септември 2016 г., се сринаха само в рамките на седмици като враждуващите страни се обвиниха във взаимно нарушение на мирния процес.
Най-новото примирие ще бъде толкова трудно да се поддържа, както и предшествениците му. Сирийската армия заяви, че споразумението не включва радикалната ислямистка групировка „Ислямска държава” и „Джабхат ан-Нусра”, както и свързаните с тях организации. Според Министерство на отбраната на Русия в мирното споразумение се включват фракциите „Файлак аш-Шам”, „Ахрар аш-Шам”, „Джейш ал-Ислам”, „Сувар аги-Шам”, „Джейш ал-Муджахидин”, „Джейш Идлиб”, „Ал-Джабхат аш-Шамия”. Мощната ислямистка бунтовническа групировка „Ахрар аш-Шам” обаче твърди, че не е подписала споразумението, тъй като е резервирана към него. "Ахрар аш Шам" има няколко резерви срещу предложеното споразумение и свързаните с него преговори и затова не е сложила подписа си под него. Ще разясним в най-скоро време нашите възражения", е написал в Twitter Ахмад Кюра Али, говорител на влиятелната групировка.
Гражданската война в Сирия започна през 2011 г. и взе над 300 хил. жертви. Повече от 11 млн. души напуснаха родните си домове, които се оказаха в зоната на конфликта.