Путин избра точния момент, за да охлади полуделия енергиен пазар
Само няколко думи на руския президент бяха достатъчни, за да поведат бързо цената на газа надолу

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на газа бяха силно колебливи в сряда, когато европейският бенчмарк се повиши с 40% за броени минути, а в рамките на два дни нарасна със зашеметяващите 60%. Достатъчни бяха обаче само няколко думи на руския президент Владимир Путин, за да последва бърз спад. Той каза, че страната му може да изнесе рекордни обеми от жизненоважното гориво към Европа и така да охлади пазара, „кипнал“ непосредствено преди настъпването на зимата.
Путин избра подходящ момент да използва лоста за влияние на страната си, която е нефтена и газова свръхсила, пише Bloomberg.
Изявлението му помогна на германските и британските фючърси да се понижа с над 7%, след като по-рано удариха нови рекорди заради нарастващите страхове от недостиг на енергия в региона. Пример за трансформацията и нестабилността на световните пазари е и случващото се в САЩ – цените на природния газ там потънаха с 8.3%, след като ден по-рано достигнаха 12-годишен връх. Бързото поевтиняване – след седмици на почти непрекъснат ръст – подчертава изключителната лабилност през последните дни, разпалваща страховете от инфлация по целия свят.
Нека помислим за потенциалното увеличаване на предлагането на пазара, само че трябва да го направим внимателно“, каза Путин.
Той обвърза опцията за допълнителни доставки с бързото сертифициране на противоречивия газопровод „Северен поток 2“, като посочи, че основният към момента маршрут – този през Украйна, е по-скъп и замърсяващ.
От думите му стана ясно, че досега руската „Газпром“ е изпратила договореното количество газ през Украйна за тази година и ако темпото се запази, до края на 2021 г. ще бъде постигнат рекорд.
С изказванията си политиците добавят както силни бичи, така и мечи фактори“, коментира Том Марзек-Мансер, анализатор в ICIS.
Според някои именно по-ниските от очакваните доставки от Русия са основна причина за кризата. Москва обаче отрече всякаква отговорност за скока в цените на газа в Европа, като заяви, че „няма и не може да има никаква роля в това, което се случва“. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обясни ескалацията с нарастващото търсене и изчерпаното количество газ в хранилищата, ниското производство на възобновяеми източници и ограниченото предлагане на спот пазара.
Путин изтъкна, че настоящата пазарна криза е резултат от по-бързото икономическо възстановяване по света, което „затопли“ търсенето на енергия. Междувременно неочаквано дългата и студена зима е пресушила европейските газови хранилища.
Съдбата на „Северен поток 2“ обаче все повече се преплита със ситуацията в Европа. Спадът на износа на Русия през септември, което означаваше по-ниски доставки по транзитни маршрути през Украйна и Полша, предизвика критики, че страната задържа доставките, за да издейства по-бързото одобрение на газопровода.
Доставката на по-големи обеми газ през Украйна е „икономически неизгодна за „Газпром“, защото е по-скъпа“, отбеляза още Путин.
Доставката чрез нови тръбопроводни системи, които бяха въведени в експлоатация през последните години и които се въвеждат в експлоатация сега, намалява количеството на емисиите на CO2 в атмосферата с 5-6 пъти.“
Няколко европейски държави призоваха ЕС да предприемат спешни действия, за да смекчи удара на високите цени. Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсън обеща преразглеждане на пазарните правила до края на годината, като заяви, че ценовите сътресения „вредят на нашите граждани и по-специално на най-уязвимите домакинства, отслабват конкурентоспособността и увеличават инфлационния натиск“.
Някои енергоемки компании сложиха на пауза дейността си, защото поддържането ѝ става твърде скъпо. Тъй като запасите от газ в Европа са на най-ниското си сезонно ниво от повече от десетилетие, а глобалната конкуренция за втечнен природен газ е във вихъра си, тези негативни тенденции вероятно ще продължат с приближаването на зимата.
Според Путин европейските власти са допуснали грешка при преминаването от дългосрочни договори, обикновено предпочитани от Русия, към краткосрочни продажби на борсите в региона.
Днес стана абсолютно очевидно, че тази политика е погрешна“, каза руският президент.
„В резултат на това сега цената на газа е счупила всички исторически рекорди и днес вече се стреми към 2000 долара за 1000 кубически метра.“