Районът на Видин има потенциал за топлоцентрала на биомаса
Идеята за изграждането на подобно съоръжение бе обсъдена на среща в регионалното министерство с немска делегация

© ECONOMIC.BG / МРРБ
Един от най-бедните региони в Европейския съюз – Видинският – има потенциал за изграждане на топлоцентрала на биомаса. Подобно съоръжение ще може да произвежда електроенергия от отпадъци от селското стопанство и плантации от т.нар. „слонска трева“.
Представители на немска делегация от федерална провинция Баден-Вюртенберг обсъдиха идеята за инвестицията по време на среща със зам.-регионалния министър Десислава Георгиева.
Може да разчитате на пълно съдействие от страна на МРРБ за партньорство с местната и централна власт, тъй като успешна инвестиция от подобен мащаб би имала положително въздействие върху икономическото развитие на региона, който е един от най-бедните в ЕС“, посочи Георгиева, цитирана от пресцентъра на ресорното министерство.
Проектът за топлоцентралата има икономически, социални и екологични ползи, тъй като произвежда климатично неутрални горива, коментираха експертите. Съоръжението ще произвежда чиста, „зелена“ енергия чрез използването на остатъците от растениевъдството в Северозападна България. Според немските експерти в момента те се изгарят на полето, генерирайки вредни газове, а са ценна суровина, чийто потенциал трябва да се оползотворява чрез съвременните технологии.
Нещо повече – дори отделяните от централата отпадъчни материали ще се използват отново в селското стопанство като подобрител на почвата. Растението „слонска трева“ може да се ползва и за производство на хартия, фуражи, пелети и др.
Според зам.-министър Георгиева сегашната ситуация на несигурен пазар на енергоизточници, нарастването на цените и целите на ЕС за все по-„зелени“ производствата, правят ключова ролята на възобновяемите енергийни източници като алтернатива, гарантираща стабилността на икономиките. Проектът за изграждане на подобна топлоцентрала на територията на Видин може да получи европейско финансиране, смята Георгиева, защото попада в хипотезите на приоритетните области за „зелена“ икономика, свързаност и развитие на регионите.