Растящият дълг може да закотви развиващите се икономики
Общият глобален дълг в държавния, корпоративния, битовия и финансовия сектор се е увеличил с рекордните 24 трилиона долара през 2020 г., показва анализ на Moody’s Analytics

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Увеличаването на нивата на дълга може да задържи развиващите се пазари в още по-изоставаща позиция спрямо напредналите икономики на фона на възстановяването от пандемията COVID-19. Това каза Стив Кокрайн, главен икономист от Азиатско-Тихоокеанския регион в Moody's Analytics.
Той напомни, че вследствие на пандемията нараснаха всички видове дългове, като „голямото увеличение, разбира се, бе в държавния“. Това не е изненада предвид необходимостта от осигуряване на фискален стимул, съчетана в същото време с намаляващи данъчни приходи навсякъде по света.
Истинското въздействие обаче според мен е някак нарастващо разделение между развитите икономики и развиващите се пазари. Дълговите натоварвания нараснаха най-много на развиващите се пазари и те може да имат най-много трудности по обгрижването занапред“, коментира Кокрайн пред CNBC.
Общият глобален дълг в държавния, корпоративния, битовия и финансовия сектор се е увеличил с рекордните 24 трилиона долара през 2020 г., показва анализ на Moody’s Analytics. Увеличението доведе глобалния дълг до нов максимум от 366% от брутния вътрешен продукт, се казва в доклад на консултантската компания.
Общият дълг на развиващите се пазари се е удвоил повече от два пъти през последното десетилетие и сега представлява една трета от непогасения дълг в световен мащаб, сочи още докладът. В него акцент се поставя на икономиките на Турция, Виетнам и Бразилия, които според анализаторите ще изпитат значителни затруднения.
Много нововъзникващи икономики, включително Индия, Аржентина и Малайзия, се борят с ново нарастване на коронавирусните инфекции, докато развитите пазари като САЩ, Великобритания и Австралия отчитат спад в случаите.
Кокрайн отбеляза, че развиващите се пазари обикновено са по-бавни при осигуряването и използването на ваксините в сравнение с развитите икономики. Междувременно заради тежестта на дълга правителствата на тези страни може да спрат по-рано финансовата подкрепа за бизнеса, така че държат дълга под контрол, каза още той.
В комбинация тези два фактора биха означавали, че икономическият растеж сред развиващите се пазари вероятно ще изостане от този на развитите икономики, докато светът се възстановява от пандемията.
Когато икономиката расте бързо, дългът няма да бъде толкова голям проблем“, каза още Кокрайн.
Икономистът добави, че растежът ще бъде неравномерен по света. Според него САЩ и Европа вероятно ще се ускорят това лято, докато развиващите се пазари „може да се наложи да почакат още малко“.