Инсталирането на слънчеви мощности в Европа се забавя
Прогнозите са, че за първи път от десетилетие новите инсталирани мощности ще са по-малко от миналогодишните
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Инсталирането на нови слънчеви мощности в Европейския съюз е напът към първото си годишно забавяне от повече от десетилетие. Причината се крие основно в резкия спад при монтажите върху покриви на жилищни сгради, обусловен от по-ниските цени на електроенергията и отслабващите правителствени схеми за подкрепа. Това показват данните от междинния доклад на асоциация SolarPower Europe за 2025 г.
Тенденцията отразява променящите се политически приоритети в Европа – някои страни членки намалиха зелените мерки или подкрепата за чиста енергия от бюджетите си, тъй като трябва да отделят повече средства за отбрана и местни индустрии.
Очакванията са, че ЕС ще инсталира 64.2 GW нови слънчеви мощности през 2025 г., което е спад с 1.4% спрямо миналата година.
Има един вид парализа. Все още има интерес, но хората не вземат решения“, каза Петер Кнут, управляващ директор на германската компания за инсталиране на фотоволтаични системи enerix пред Reuters.
Годишният спад е първият на европейския пазар на слънчева енергия от 2015 г. насам. За сравнение, през 2023 г. капацитетът на соларната енергия скочи с 51%, а през миналата година – нарасна с 3%.
Миналия месец слънчевата енергия генерира 22% от цялото производство на електроенергия в ЕС и беше най-големият самостоятелен източник през юни. Но настоящите темпове на внедряване показват, че Блокът ще изостане с 27 GW от целта си за инсталиране на 750 GW слънчев капацитет до 2030 г. А това, според SolarPower, би застрашило постигането на климатичните цели на ЕС и постепенния отказ от руска енергия.
Основната причина за забавянето са по-малкото инсталирани слънчеви панели на покривите на жилищни сгради – сектор, който се очаква да съставлява 15% от общия нов капацитет тази година. За сравнение, в периода 2020 – 2023 г. този дял беше около 30%.
Германия и Франция са сред страните, които намаляват плащанията си по преференциални тарифи за слънчева енергия на покриви, а Нидерландия намалява подкрепата за домакинствата, които връщат излишния си ток към мрежата.
В доклада се казва още, че слънчевата енергия от комунални предприятия продължава да се представя по-добре, подкрепена от търгове и корпоративни споразумения за покупко-продажба на електроенергия, въпреки че последният двигател също се колебае на фона на колебанието на купувачите през последните месеци.
SolarPower Europe казва, че най-подходящите решения за продължаване на успеха на Европа в областта на слънчевата енергия и постигане на целите на континента за възобновяеми енергийни източници до 2030 г. са ясни. Те са бързо увеличаване на капацитета за съхранение на батерии и цялостна гъвкавост на системата.