Рекордно ниска безработица в Германия през март
Слабо евро и ръст в личното потребление дават тласък на икономиката

Безработицата в Германия достигна рекордно ниско ниво от 6,4% през март, според статистически данни, публикувани във вторник. Това става най-ниската стойност за безработица след обединението на Германия през 1990, която до сега беше 6.5%.
В положителна насока се развива и личното потребление, което се очаква да даде допълнителен тласък и растеж в най-голямата икономика в Европа през тази година. Слабото евро също дава положителен тласък на износа на страната.
Броят на хората без работа е намалял с 15 000 до около 2.8 млн, показват данни от Бюрото по труда. Това е по-голям спад от прогнозирания от Reuters спад от 12.000.
"Пазарът на труда се е завърнал с пълна пара в началото на 2015 г.," това каза Кристиан Шулц, икономист от Berenberg.
Статистиката от вторник, че продажбите на годишна база в страната са скочили с 3,6% през февруари, като потребителите купуват повече храна, дрехи и козметични продукти. The пословично летливи показател, обаче, предвидена за месец.
Ръстът в личното потребление е бил ключов двигател за ръстежа през 2014 и е основен фактор за тласъка на икономиката през първите месеци на 2015. Динамиката е немската икономика най-вероятно ще се запази благодарение на ниската безработица и високи заплати.
„Рекордно ниски лихвени проценти дават малък стимул на потребителите да пестат”, каза икономистът, добавяйки, че кризата в Украйна и възможността Гърция да излезе от Еврозоната, все още не са подкопали доверието на потребителите през тази година. "2015 изглежда ще бъде година на потребителя", каза той.
"Няма значение как го виждате, инерцията за германската икономика е положителен в момента", каза Хайнрих Баейр, икономист в Deutsche Postbank AG в Бон. "Що се отнася до пазара на труда, цифрите през зимата вече бяха стабилни и по-нататъшно подобряване през март просто допълва картината."
Данни за инфлацията в Германия, публикувани в понеделник, показаха ръст на потребителските цени спрямо март миналата година. През януари и февруари беше регистриран спад на цените.