Републиканец е новият сенатор от Луизиана
Балотажът затвърди мнозинството на партията в Сената и негативните нагласи срещу Барак Обама
Републиканецът Бил Касиди спечели битката на балотажа за сенаторската позиция от щата Луизиана, съобщава The Financial Times.
Победата над досегашния сенатор Мери Ландрю дойде сравнително лесно, а социологическите проучвания даваха значителна преднина за Касиди още от началото на деня. До балотаж се стигна, след като на 4 ноември нито един от двамата не успя да прескочи 50-процентната бариера на доверие.
Гласуването в Луизиана допълни двете основни тенденции откроили се по време на последната изборна кампания - разочарованието и недоволството срещу президента Барак Обама на национално ниво и загубата на влияние на Републиканците в традиционно силните южни щати. С победата си Касиди затвърди превъзходството на „слоновете“. След вот в тридесет и шест щата, Републиканците добавиха нови девет сенатора в камарата и по този начин взеха мнозинство за първи път от 2007 г. – 54 срещу 44 за Демократите и двама независими, които симпатизират на демократите. Преди изборите съотношението бе в полза на партията на Обама – 53 към 45.
Ландрю е ветеран с 18-годишен опит в Сената и час от едно от най-популярните политически семейства в Луизиана. Тя бе последният представител на Републиканците в Сената от „Дълбокия юг“, след като мнозина от белите представители на работническата класа обърнаха гръб на партията в регион считан за нейна крепост в миналото.
Вчерашният резултат е до голяма степен очакван, след като ръководството на Демократите отдавна оттегли активната си подкрепа за Ландрю. Предизборният щаб на партията прекрати финансирането на телевизионни реклами между двата тура и тя нямаше как да разполага с ресурси, конкурентни на противника си. Това я провокира да нарече действието на своите съпартийци „оставяне на войник на бойното поле“.
Ландрю не само не успя да обърне негативните нагласи срещу президента Обама, но и пострада от опитите си в последния момент да убеди Сената да даде подкрепата си за мащабния проект за тръбопровод Keystone. В крайна сметка проектът на стойност 7 млрд. щатски долара, който трябваше да свърже южните щати с Канада не успя да намери достатъчно поддръжници и на този етап изглежда провален.