Robinhood на Влад Тенев стартира крипто трансфери в ЕС
Регулацията прави европейския пазар все по-интересен за компанията, която се стреми към международна експанзия

© ECONOMIC.BG / Robinhood
Платформа за инвестиране на дребно Robinhood, основана от българина Влад Тенев, обяви разширяване на възможностите на продукта в Европейския съюз. Потребителите от държавите членки вече ще могат да прехвърлят криптовалути в и от приложението си, обяви компанията днес. Ходът е част от продължаващото разрастване на дейността ѝ в международен план.
В публикация в блога си във вторник компанията заяви, че ще позволи на клиентите в Европейския съюз да депозират и теглят повече от 20 цифрови валути чрез платформата си, включително биткойн, етериум, солана и USD coin.
Този ход на практика дава на европейските потребители на Robinhood възможността за „самостоятелно съхраняване“ на активи - което означава, че вместо да поверявате криптовалутата си на платформа на трета страна, можете да я притежавате в напълно собствен портфейл, който съхранява вашите средства.
През декември миналата година Robinhood стартира за първи път в ЕС своята услуга за търговия с криптовалути - Robinhood Crypto. Услугата позволяваше на потребителите да купуват и продават криптовалути, но не и да ги преместват от платформата - или в друга платформа на трета страна, или в собствен портфейл, който се управлява от самите тях.
Йохан Кербрат, генерален мениджър на крипто подразделението на Robinhood, заяви пред CNBC, че според него ЕС има потенциал да се превърне в привлекателен пазар за цифрови валути, благодарение на благоприятните за криптовалутите регулации, които се приемат от блока.
ЕС може да се превърне в много привлекателен пазар през следващата година“, каза Кербрат в интервю.
Той посочи регламента на ЕС за пазарите на криптовалути (Markets in Crypto-Assets - MiCA), който определя хармонизирани правила за криптосектора във всичките 27 държави членки на блока.
След като MiCA бъде напълно въведена, каза Кербрат, всяка страна от ЕС ще попадне под един и същ единен режим.
Общия пазар [на ЕС] е толкова голям, колкото САЩ“, каза той и добави: „Това определено е интересен пазар за нас“.
Robinhood добави, че за ограничен период от време компанията ще предложи на европейските клиенти възможността да получат обратно 1% от стойността на токените, депозирани в платформата ѝ, под формата на еквивалентна криптовалута, която прехвърлят в Robinhood.
Robinhood въвежда нови функции в ЕС в момент, когато американските криптофирми водят спорове с регулаторните органи у дома. В САЩ Комисията по ценните книжа и фондовите борси е завела дело срещу няколко компании, включително Coinbase, Binance и Ripple, заради твърдения, че всички те търгуват с нерегистрирани ценни книжа.
Всяка от платформите е оспорила твърденията на SEC, като е посочила, че токените, предлагани и продавани на техните платформи, не се характеризират като ценни книжа, които следва да бъдат регистрирани в агенцията.
Разочаровани сме от начина, по който се случва регулирането в САЩ“, каза Кербрет.
Robinhood се регулира от Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) и Регулаторния орган за финансовата индустрия (FINRA) на федерално ниво в САЩ. Тя притежава и лиценз BitLicense към Департамента за финансови услуги на щата Ню Йорк.
Сделка с Bitstamp
През юни Robinhood обяви, че ще придобие базираната в Люксембург криптоплатформа Bitstamp, за да се възползва от технологията за обмен на фирмата и да разшири допълнително обхвата си в световен мащаб. Сделката, която се оценява на приблизително 200 млн. долара в брой, трябва да приключи през първата половина на 2025 г.
Кербрат заяви, че сделката за закупуване на Bitstamp ще помогне на компанията да получи достъп до още повече международни пазари и да получи желаните регулаторни разрешения по целия свят. Bitstamp притежава над 50 лиценза и регистрации в световен мащаб, включително в Сингапур, Великобритания и ЕС.
Освен за разширяване на дейността в световен мащаб, сделката с Bitstamp се очаква да помогне на Robinhood да диверсифицира крипто бизнеса си, за да обслужва повече институционални инвеститори, каза още Кербрат. Например, Bitstamp предлага оферта „крипто като услуга“, която помага на банки и други финансови фирми да стартират свои собствени криптовъзможности.
Функциите на Robinhood за търговия с криптовалути, депозиране и теглене на пари в момента са достъпни само за клиенти в Европейския съюз, но не и във Великобритания. Компанията пусна популярната си услуга за търговия с акции за британците през ноември миналата година. В момента обаче тя все още не предлага криптоуслуги на клиенти от Обединеното кралство.