Рублата скочи до 7-годишен връх и това тревожи Банката на Русия
Поскъпването през тази година е от порядъка на 35%

Снимка: Twenty20
Рублата поскъпна до най-високото ниво от юли 2015 г., скачайки с 1.7% до 55.44 щатски долара. Движението нагоре удължава ралито на валутата, а това тревожи Банката на Русия, тъй като това може да подкопае експортната конкурентоспособност на нацията и държавните финанси.
Поскъпването през тази година е от порядъка на 35%, най-голямото сред световните обменни курсове, проследявани от Bloomberg. Поредният скок идва, след като политиците понижиха базовия лихвен процент с общо 1050 базисни точки и облекчиха капиталовия контрол, наложен в отговор на западните санкции.
Ако бъдат реализирани каквито и да е идеи, свързани с целево определяне на валутния курс, те неминуемо ще доведат до намаляване на ефективността и загуба на суверенитета на провежданата икономическа политика“, каза заместник-управителят на Банката на Русия Алексей Заботкин по време на изслушване за парламентарния бюджет.
Русия пусна плаващ фиксиран курс за рублата през ноември 2014 г.
Бившият финансов министър Алексей Кудрин каза, че Русия едва ли ще обмисли тази опция. Междувременно анализатори отбелязаха, че властите нямат ефективни средства да повлияят върху руската валута, дори и да искат. Да се позволи на чужденци да продават активи би било политически невъзможно, според Дмитрий Полевой, икономист в Locko Bank JSC.
Първоначално войната в Украйна предизвика разгром, изпращайки валутата до рекордно ниско ниво от 121.5275 за долар на 10 март. Това се случи, след като САЩ и Европа се опитваха да изолират страната от международната финансова система. След това обаче Москва наложи на износителите задължението за продажба на чуждестранна валута и изиска някои купувачи на енергийни продукти да плащат в рубли. Това доведе до повратна точка и рублата отбеляза ръст от 118%.
Макар че това помогна на Русия да избегне валутната криза, то се превърна в притеснение за централната банка, тъй като подби приходите от износ в местна валута и направи стоките на страната по-скъпи в чужбина. Банката отговори с поредица от облекчаващи мерки.
Въпреки това поскъпването на валутата продължава, което подчертава очакванията на търговците за по-пълно облекчаване на капиталовия контрол и мерки за съживяване на потребителското търсене и икономическия растеж.
Рулата се търгува с 0.8% нагоре при ниво от 55.9525 за долар към 15:35 часа московско време.