Румънските доходи вече с 27% по-високи от българските
Това сочат данните на Евростат

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Сравненията между България и Румъния датират отдавна и ако доскоро северната ни съседка бе най-често давана като пример за бедност и ниски доходи, то тя все повече се доближава до централноевропейските страни и се откъсват от нас. Скорошно изследване на Евростат показва, че румънците вече получават с 27% по-високи доходи от българите, предава bTV.
Само през последната една година доходите в Румъния са се увеличили с 14 на сто, а неотдавна местният парламент гласува драстично увеличение на заплатите в публичния сектор. Така например през 2019 г. се очаква учителите да получат 50% увеличение на заплатите, а лекарите – почти 100%.
Към юни месец 2017 г. средната брутна заплата в северната ни съседка е 1 419 лв. срещу 1 034 за най-бедния член на ЕС. След облагане в джоба на румънците влизат чисто 1 020 лв. , а след данъци заплата у нас е 807 лв.
Според някои икономисти причината за положителните тенденции в Румъния се дължат на по-добрия бизнес климат, който привлича повече чуждестранни инвеститори в страната.
„В Румъния има около 6 пъти повече чужди инвестиции, отколкото в България“, отбелязва икономистът Кольо Парамов, който подкрепя тезата, че доверието на големите бизнеси в Румъния е основна причина за повишаването на заплатите.
По негови думи, чуждите инвестиции у нас в момента са между 1.1 – 1.2 милиарда евро годишно, а страната ни се нуждае от минимум от 4 пъти повече такива.
Икономическият експерт Мика Зайкова смята, че Румъния има 1.5 пъти по-голям ръст на БВП от нашия заради борбата с корупцията. „Там има приток на инвестиции, защото има бизнес климат за инвестиции. Те правят реални стъпки за справяне с корупцията, контрабандата и сивата икономика, а ние правим мимикрия - първо, на реформи, второ, на борба с корупция", каза Зайкова. По нейни изчисления сивата икономика у нас е 50% и това означава, че 4.5 милиарда не влизат в данъчната система.
По сектори
И в България, и в Румъния най-високи са доходите в IT сектора. Румънците в тази сфера печелят средно по 3 250 лв. преди облагане, срещу 2 159 лв. у нас.
Голямата разлика в средните доходи в двете съседки идва от големия брой румънци, заети в индустрията. Работещите в този сектор получават средно по 2 600 лв. месечна заплата в Румъния срещу 1 647 лв. в България.
Заетите в банковия сектор, пенсионното осигуряване и застраховането в Румъния получават средно 2 427 лв., а у нас 1 612 лв. у нас.
Стартовата заплата на румънски учител е 841 лв., като правителството се ангажира да увеличи възнагражденията на младите учители до 1 372 лв. през 2022 г. За сравнение у нас в началото на кариерата си младите учители започват с 660 лв., а родното правителство е обеща да вдигне стартовите възнаграждения с 15% още от септември, така че заплатата да стане 759 лв. преди облагане с данъци.
Съществена е разликата в базовото възнаграждението на лекарите у нас и в Румъния – 1 956 лв. месечно в Румъния срещу 1 000 лв. в България.
Единствената сфера, в която разликата в заплатите между двете държави не е значителна, е обслужването. Работещите в хотели, ресторанти у магазини получават малко под 600 лв. в България срещу около 700 лв. в Румъния.
Румъния не е държава, на чиято икономика и стандарт на живот някой в Европа завижда. Но 19-милионната страна изглежда все по-богата, ако бъде погледната от южната страна на Дунава.