Русия поема контрола над ключов газов и петролен проект
Ходът на Путин вдига залозите в икономическата война със Запада

© ECONOMIC.BG / БТА
Танкерът Sun Arrows зарежда товара си с втечнен природен газ от „Сахалин-2“ в пристанището на Пригородное, Русия
Президентът Владимир Путин вдигна залозите в икономическата война със Запада с указ, който иззема пълния контрол върху газовия и петролен проект „Сахалин-2“ в Далечния изток на Русия. Ходът може да изтласка Shell и японските инвеститори, допълва Reuters.
Указът, подписан в четвъртък, създава нова фирма, която да поеме всички права и задължения на Sakhalin Energy Investment Co, в която Shell и двете японски търговски компании Mitsui и Mitsubishi притежават почти 50%.
Разписан в пет страници, указът следва западните санкции, наложени на Москва заради нейното нахлуване в Украйна. Предстои Кремъл да реши дали чуждестранните партньори могат да останат в проекта.
Държавният газов гигант „Газпром“ вече има дял от 50% плюс една акция в „Сахалин-2“, което представлява около 4% от световното производство на втечнен природен газ (LNG).
Ходът на Москва заплашва да разстрои и без това стеснения пазар на LNG и повишава рисковете пред западните компании, които все още са в Русия.
Указът на Русия ефективно експроприира чужди дялове в Sakhalin Energy Investment Company, отбелязвайки по-нататъшна ескалация на продължаващото напрежение“, каза Луси Кълън, главен анализатор в консултантската компания Wood Mackenzie.
Много западни фирми вече го правят, докато други казаха, че тепърва ще напуснат. Действията на Путин обаче усложняват и без това трудния процес за онези, които търсят изход. Освен това Москва подготвя закон, който се очаква да бъде приет скоро, за да позволи на държавата да конфискува активи на западни фирми, които решат да си тръгнат от страната.
Shell, която вече отписа стойността на всички свои руски активи, даде ясно да се разбере преди месеци, че възнамерява да напусне „Сахалин-2“ и преговаря с потенциални купувачи. В петък компанията каза, че оценява ефектите от руския указ.
Източници коментираха, че според Shell има риск Русия да национализира чуждестранни активи. Самият Путин също многократно е казвал, че Москва ще отмъсти на Съединените щати и техните съюзници за замразяването на руски активи и други санкции.
„Сахалин-2“, в който Shell има дял от 27.5% минус една акция, е един от най-големите LNG проекти в света с производство от 12 милиона тона. Товарите му се насочват главно към Япония, Южна Корея, Китай, Индия и други азиатски страни.
Япония, която силно зависи от вноса на енергия, по-рано заяви, че няма да се откаже от интересите си в проекта.
„Указът не означава, че вносът на втечнен природен газ от Япония ще стане незабавно невъзможен, но е необходимо да се предприемат всички възможни мерки в подготовка за непредвидени обстоятелства“, коментира японският министър на промишлеността Коичи Хагиуда.
Япония има за 2-3 седмици запаси от втечнен природен газ, държани от комунални услуги и доставчици на градски газ. Хагиуда е помолил своите колеги в САЩ и Австралия за алтернативни доставки.
Япония си осигурява около 6 милиона тона годишно или 10% от LNG вноса всяка година от Русия, предимно по дългосрочен договор от „Сахалин-2“.
Според указа „Газпром“ запазва дела си, но другите акционери трябва да поискат от руското правителство дял в новата фирма в рамките на един месец. След това правителството ще реши дали да им позволи да запазят участие.
Засегнатите от руска страна участници в проекта се въздържаха от коментари по темата. Говорител на Mitsubishi каза, че компанията обсъжда с партньори и правителството на Япония как да реагира на указа. Mitsui не коментира веднага.
Акциите на Mitsui & Co и Mitsubishi Corp паднаха с повече от 5% в петък, много по-рязък спад от този на по-широкия пазар. Акциите на Shell в Лондон като цяло останаха без промяна.
Главният изпълнителен директор на Shell Бен ван Бюрден коментира пред репортери в сряда, че компанията „постига добър напредък“ в плана си за излизане от съвместното предприятие Sakhalin Energy.
Източници казаха на Reuters през май, че Shell преговаря с индийски консорциум за продажбата на своя дял.
Руското производство на втечнен природен газ от проекти като „Сахалин-2“ вероятно ще пострада с течение на времето, тъй като чуждестранният опит и части станаха недостъпни, отбеляза Саул Кавоник, ръководител на отдела за интегрирано изследване на енергията и ресурсите в Credit Suisse.
Това ще затегне значително пазара на LNG през това десетилетие“, каза той, добавяйки, че всяко увеличаване на участието на руската държава в проекти за LNG ще накара някои купувачи да бъдат по-предпазливи при закупуване на товари.