Русия предупреди Запада да търси спешно рубли
Путин е дал инструкции на „Газпром“ до четири дни да започне да приема само руската валута при продажба на газ и петрол
Русия предупреди Запада в петък, че фактурирането в рубли на милиарди долари износ на природен газ за Европа ще започне до дни. Това е най-тежкият отговор на Москва досега на осакатяващите санкции, наложени от Запада заради войната, започната от Путин в Украйна.
Тъй като руската икономика е изправена пред най-тежката криза след разпадането на Съветския съюз, президентът Владимир Путин в сряда нареди износът на руски газ да се плаща в рубли от „неприятелските държави“, сред които е и България.
Путин каза, че Западът е обявил икономическа война, като е замразил руски активи, и така Русия не вижда смисъл да получава повече долари или евро за износа си на енергийни суровини.
Кремъл каза в петък, че Путин е наредил на „Газпром“, която доставя 40% от газа в Европа, да приеме износни плащания само в рубли и на Запада му остават само четири дни, за да намери рубли.
Има инструкция към „Газпром“ от президента на Руската федерация да приема плащания в рубли“, каза пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. „Тази информация ще бъде предоставена на купувачите на продукти на „Газпром“.
Купувачите на газ търсят насоки как биха могли да намерят рублите за извършване на подобни плащания, като се има предвид степента на санкциите срещу Русия.
Плащанията в рубли са нещо средно между много трудни и невъзможни за организиране за повечето европейски купувачи и със сигурност не в кратък срок“, каза Джонатан Стърн, научен сътрудник в Оксфордския институт за енергийни изследвания, пред Reuters.
Ако „Газпром“ настоява за плащания в рубли и спре доставките, ако плащанията не се извършват в рубли, „тогава според мен това би било нарушение на условията на договора“, каза той.
Плащанията в рубли биха подкрепили руската валута, която се срина след инвазията на 24 февруари. Речта на Путин вдигна рублата с 9% спрямо долара в сряда.
Междувременно цените на холандския газ, европейският еталон, се повишиха поради опасения дали страните ще желаят или дори ще могат да плащат в рубли.
Ходът на Путин, обявен точно когато Европейският съюз обсъжда допълнителни санкции срещу Русия, представлява един от най-резките завои в руската газова политика, откакто Съветите построиха газопроводи до Европа от Сибир в началото на 70-те години на миналия век.
Русия казва, че Западът не е изпълнил задълженията си към Русия и че постсъветските заблуди на Москва относно Запада и използването на долари и евро са приключили.
Кремъл отказа да обсъди колко далеч би могъл да стигне Путин с предложението си да извършва търговия с рубли. Русия е един от най-големите износители на петрол, газ и метали в света – всички те са предимно на цени и се установяват в щатски долара.
Все още не е ясен механизмът, по който до 320 млрд. долара годишен износ на газ ще се плаща в рубли. Еврото представлява 58% от износа на „Газпром“, доларът – 39%, а стерлингите – около 3%, според компанията.
Германският финансов министър Кристиан Линднер в петък посъветва германските енергийни доставчици да не плащат за руски газ в рубли, както поиска Москва.
Дори комунистическият Съветски съюз приемаше чуждестранна валута за своя износ на енергия и засега не е ясно дали промяната на плащанията ще представлява нарушение на договора.
Много вносители заявиха, че дългосрочните договори с „Газпром“ предвиждат плащане в евро или в долари.
Въпреки удвояването на усилията за намаляване на зависимостта си от руски газ, европейските потребители имат малко краткосрочни възможности за покриване на нуждите си от газ другаде.