Русия забранява износа на бензин от март
Рестрикцията ще важи за период от шест месеца и идва непосредствено преди президентските избори

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Русия разпореди шестмесечна забрана за износ на бензин, считано от 1 март, предава Reuters. Целта: да запази цените стабилни на фона на нарастващото търсене от страна на потребителите и земеделските производители и да даде възможност за поддръжка на рафинериите във втория по големина износител на петрол в света.
Забраната, за която първо съобщи руският вестник РБК, беше потвърдена от говорител на заместник министър-председателя Александър Новак, който е отговорник на президента Владимир Путин за огромния енергиен сектор на Русия.
РБК, позовавайки се на неидентифициран източник, заяви, че министър-председателят Михаил Мишустин е одобрил забраната, след като Новак я е предложил в писмо от 21 февруари. Втори източник заяви пред Reuters, че решението е взето, но указът все още не е издаден.
За да се компенсира прекомерното търсене на петролни продукти, е необходимо да се предприемат мерки, които да спомогнат за стабилизирането на цените на вътрешния пазар“, цитира РБК думите на Новак в предложението му.
Цените на бензина на вътрешния пазар натоварват за шофьорите и фермерите в най-големия износител на пшеница в света точно преди президентските избори на 15-17 март. Същевременно някои руски рафинерии бяха засегнати от украински безпилотни атаки през последните месеци.
Русия и Украйна атакува взаимно енергийните си инфраструктури в опит да нарушат линиите за доставки и логистиката и да деморализират опонентите си, тъй като търсят предимство във вече продължаващия две години конфликт, който не показва признаци на край.
Износът на петрол, петролни продукти и газ е безспорно най-големият износ на Русия, основен източник на приходи в чуждестранна валута за руската икономика, възлизаща на 1.9 трилиона долара, и гарантира на Москва място на най-високата маса в световната енергийна политика.
Кремъл работи със Саудитска Арабия, най-големия износител на петрол в света, за поддържане на високи цени като част от по-широката група ОПЕК+, която включва Организацията на страните износителки на петрол и ключови съюзници.
Русия вече доброволно намали износа си на петрол и горива с 500 000 барела на ден през първото тримесечие като част от усилията на ОПЕК+ за поддържане на цените.