Кредитният рейтинг на Русия се срина до статут „боклук“
Този на Украйна също пострада – притесненията са, че страната трудно ще изплаща държавния си дълг, а той може да скочи до 90% от БВП
Нахлуването на Русия в Украйна отприщи вълна от санкции срещу Москва, а в петък последваха корекции в кредитния рейтинг на страната. S&P го понижи до статут „боклук“ (високорисков кредитен рейтинг), а Moody's засега го преразглежда с опция също да го окачестви по този начин, предава Reuters. Опасенията са и в посока Украйна, която едва ли ще може да изплаща държавния си дълг през следващите години.
Новините не са изненадващи на фона на сътресенията от последните дни. Нахлуването на Русия в Украйна се определя като най-голямата военна атака в Европа след Втората световна война, донесла строги западни санкции срещу Москва. Все по-сериозно се обмисля и изключването на управляваната от Владимир Путин държава от системата SWIFT (б.р. – вижте тук защо отрязването на Русия би довело до тежки икономически последици не само за нея, но и за Европа и големите икономики като САЩ и Германия).
S&P понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Русия в чуждестранна валута до „BB+“ от „BBB-“ и предупреди, че може да понижи още рейтингите, след като получи повече яснота относно макроикономическите последици от санкциите.
Според нас санкциите, обявени до момента, могат да доведат до значителни негативни последици за способността на руския банков сектор да действа като финансов посредник за международната търговия“, посочват от S&P.
Агенцията намали и рейтинга на Украйна до „B-“ от „B“.
Русия вече има рейтинг с „инвестиционен клас“ Baa3 от Moody's и еквивалентен „BBB-“ от Fitch благодарение на това, че има едно от най-ниските нива на дълг в света от едва 20% от БВП и близо 650 милиарда долара валутни резерви.
Преразглеждането обаче би понижило този рейтинг до по-рисковата категория „боклуци“ или подинвестиционен клас.
Решението за преразглеждане на рейтингите отразява негативните кредитни последици за кредитния профил на Русия от наложените допълнителни и по-строги санкции“, се казва в изявление на Moody's.
Обикновено прегледите на суверенния рейтинг може да отнемат месеци, но този път вероятно това ще случи по-бързо.
Moody's заяви, че решението ѝ ще вземе предвид мащаба на конфликта и тежестта на допълнителните западни санкции, които вече засегнаха някои от най-големите руски банки, военния износ и членовете на най-близкото обкръжение на президента Владимир Путин.
Агенцията добави, че също така ще претегли степента, до която значителните валутни резерви на Русия са в състояние да смекчат смущенията, произтичащи от новите санкции и продължителния конфликт.
„Moody's ще се опита да приключи прегледа, когато тези кредитни последици станат по-ясни, особено след очертаването на въздействието на по-нататъшните санкции през следващите дни или седмици“, се казва в съобщението.
Moody's също така постави рейтинга на Украйна, който вече е „B3“ на преглед за понижаване.
Fitch обаче не изчака и незабавно пристъпи към намаляване на рейтинга си за Украйна с цели три степени до „CCC“ от „B“. От там обясняват:
Има голяма вероятност от продължителен период на политическа нестабилност, като смяната на режима е вероятна цел на президента Путин, което ще създаде повишена несигурност в политиката и потенциално също така подкопавайки желанието на Украйна да изплати дълга си“.
Moody's също предупреди, че тежък конфликт може да постави Киев в затруднение да изплаща дълговете си.
Scope, по-малка европейска рейтингова агенция, изчисли, че украинският държавен дълг може да скочи над 90% от БВП до 2024 г. от сегашните около 50%.
Международният валутен фонд проучва всички възможности за подпомагане на Украйна с допълнителна финансова подкрепа, каза неговият ръководител Кристалина Георгиева.
Руската централна банка подсили банковия си сектор с милиарди допълнителна валутна и рублова ликвидност, докато правителството отделно обеща пълна подкрепа за засегнатите от санкции компании.
Това не е първият път, когато рейтингът на Русия пада до „боклук“. Moody's и S&P предприеха подобни стъпки в началото на 2015 г., след като анексирането на Крим и сривът на цените на петрола предизвикаха валутна криза в рублата.
Има „сериозни опасения“ относно способността на Русия да управлява разрушителното въздействие на новите санкции върху нейната икономика, публичните финанси и финансовата система, съобщи Moody's в петък.