САЩ и Европа наложиха още санкции срещу Русия
Вашингтон съвсем отряза възможността на военнопромишления комплекс на Москва да се финансира

© ECONOMIC.BG / БТА
Съединените щати и техните съюзници засилиха натиска върху Москва заради нейното нахлуване в Украйна. Вашингтон наложи нови санкции на десетки руски отбранителни компании, стотици членове на парламента и главния изпълнителен директор на най-голямата банка в страната, съобщава Reuters.
Министерството на финансите публикува насоки на своя уебсайт, предупреждавайки, че свързаните със злато транзакции, включващи Русия, могат да бъдат санкционирани от американските власти – ход, целящ да попречи на Москва да избягва съществуващите санкции.
Нашата цел тук е методично да премахнем ползите и привилегиите, от които Русия някога се е ползвала като участник в международния икономически ред“, каза високопоставен служител, при условие на анонимност.
Това е поредният кръг от санкции, включително срещу най-големите кредитори в страната и президента Владимир Путин, заради решението му да нападне Украйна.
Сред новите цели на санкциите са повече от 40 отбранителни компании, включително държавната Tactical Missiles Corp и 28 фирми, с които е свързана, както и нейният генерален директор, се казва в изявление на Министерството на финансите на САЩ.
От там заявиха, че действията на Вашингтон са в съответствие с подобни мерки, предприети от ЕС, Обединеното кралство и Канада.
Министерството на финансите заяви, че конгломератът, който Великобритания вече е ударила със санкции, произвежда военноморски системи и оръжия, които Русия използва срещу Украйна, включително Х-31 – високоскоростна въздушна управляема ракета, която е била широко използвана в офанзивата на Москва.
Други фирми в новия списък включват производители на боеприпаси за руски военни хеликоптери и дронове, за които Министерството на финансите твърди, че първоначално са били предназначени за наблюдение, но са били „преназначени“ и използвани за атака на украинските сили.
Министерството на финансите също така наложи санкции на 328 членове на Думата, руския парламент, и Херман Греф, ръководител на най-големия руски кредитор „Сбербанк“, който според Министерството на финансите е близък сътрудник на Путин.
Съединените щати заявиха миналия месец, че щатските банки трябва да прекъснат своите кореспондентски банкови връзки, които позволяват на банките да извършват плащания помежду си и да преместват пари по целия свят, със „Сбербанк“, но не замразиха активите ѝ.
Вашингтон също се насочи към 17 членове на борда на „Совкомбанк“, която е под ударите на американските санкции и Генадий Тимченко, дългогодишен съюзник на Путин, неговите компании и членове на семейството.
Русия скоро ще се сблъска с остър недостиг на идеи, таланти и технологии, за да се конкурира в 21-ви век, а Путин ще бъде оставен със стратегически провал, създаден от самия него“, казва служител от Белия дом.
Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан каза по-рано тази седмица, че Съединените щати ще се консултират със съюзниците си относно изключването на Русия от Г-20 – групата на 20-те най-големи икономики в света.
Санкциите и техните икономически последици биха могли да улеснят тази дискусия, като ефективно направят Москва негодна за този клуб поради рухващата ѝ икономика.