САЩ обмислят радикален ход срещу Google – да я раздробят
Някои бизнеси на гиганта може да бъдат принудително продадени, като Chrome и Android

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Съединените щати заявиха днес, че може да поискат от съдия да принуди Alphabet, компанията майка на Google, да продаде части от бизнеса си, като браузъра Chrome и операционната система Android, които според тях се използват за поддържане на незаконен монопол в онлайн търсенето.
В знаково дело през август съдия установи, че Google, която обработва 90% от търсенията в интернет в САЩ, е изградила незаконен монопол. Предложените от Министерството на правосъдието средства за защита могат да променят начина на намиране на информация, като същевременно намалят приходите на Google и дадат на конкурентите му повече възможности за растеж.
Пълното отстраняване на тези вреди изисква не само да се прекрати контролът на Google върху разпространението днес, но и да се гарантира, че Google няма да може да контролира разпространението утре“, заяви Министерството на правосъдието, цитирано от Reuters.
Предложените корекции ще имат за цел също така да попречат на господстващото положение на Google от миналото да се разпространи и върху бързо развиващия се бизнес с изкуствен интелект, заявиха прокурорите.
Министерството на правосъдието може също така да поиска от съда да прекрати плащанията на Google за предварително инсталиране на нейната търсачка или задаването ѝ като подразбираща се в новите устройства.
Google е извършвала годишни плащания - 26,3 млрд. долара през 2021 г. - на компании, включително Apple и други производители на устройства, за да гарантира, че нейната търсачка ще остане по подразбиране в смартфоните и браузърите, запазвайки силния си пазарен дял.
Google, която планира да обжалва, заяви в публикация в корпоративния си блог, че
предложенията са „радикални“ и заяви, че те „далеч надхвърлят конкретните правни въпроси по това дело“.
Google твърди, че нейната търсачка е спечелила потребителите с качеството си, като добавя, че е изправена пред силната конкуренция на Amazon и други сайтове, както и че потребителите могат да изберат други търсачки по подразбиране.
Четвъртата по големина компания в света с пазарна капитализация от над 2 трилиона долара, Alphabet е подложена на все по-голям регулаторен натиск от страна на конкурентите и антитръстовите органи.
В понеделник американски съдия постанови по отделно дело, че Google трябва да отвори доходоносния си магазин за приложения за трети страни, включително да направи приложенията за Android достъпни от конкурентни източници. Google също така се бори с дело на Министерството на правосъдието, което иска разпадане на бизнеса ѝ с уеб реклама.
Като част от усилията си да предотврати разширяването на господстващото положение на Google в областта на изкуствения интелект, Министерството на правосъдието заяви, че гигантът може да се опита да предостави на конкурентите си индексите, данните и моделите, които използва за търсенето в Google и функциите за търсене, подпомагани от изкуствен интелект.
Други разпореждания, които прокурорите могат да поискат, включват ограничаване на Google да сключва споразумения, които ограничават достъпа на други конкуренти в областта на изкуствения интелект до уеб съдържание, и да позволява на уебсайтовете да се откажат от това Google да използва тяхното съдържание за обучение на модели с изкуствен интелект.
Google заяви, че предложенията, свързани с AI, могат да задушат сектора.
Съществуват огромни рискове правителството да постави палеца си на везната на тази жизненоважна индустрия - да изкриви инвестициите, да изкриви стимулите, да попречи на нововъзникващите бизнес модели - всичко това точно в момента, в който трябва да насърчим инвестициите“, заявиха от Google.
Очаква се Министерството на правосъдието да внесе по-подробно предложение в съда до 20 ноември. Google ще има възможност да предложи свои собствени решения за защита до 20 декември.
Решението на окръжния съдия на САЩ Амит Мехта във Вашингтон е голяма победа за антитръстовите органи, които през последните четири години заведоха амбициозен набор от дела срещу големи технологични компании. САЩ също така съдиха Meta Platforms, Amazon.com и Apple, твърдейки, че те незаконно поддържат монополи.