САЩ продължават с политиката срещу нелегалната миграция
Американският вицепрезидент поясни, че всички идващи мигранти ще бъдат върнати обратно

© ECONOMIC.BG / БТА
Американският вицепрезидент Камала Харис заяви, че е провела „силни” разговори с президента на Гватемала Алехандро Джамати свързани с борбата с корупцията и за възпиране на имиграцията от Централна Америка към САЩ. По време на двудневната си визитата Харис предупреди мигрантите да не идват в САЩ, защото ще бъдат върнати.
„Не идвайте. Не идвайте. Съединените щати ще продължи да прилага законите си и да подсигурява границите си“, заяви Харис, пояснявайки, че, „ако дойдете на нашата граница, ще бъдете върнати обратно“.
Откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност през януари, броят на мигрантите, задържани на месец на границата на САЩ с Мексико, се е повишил до най-високите си нива от 20 години. Именно заради това една от основните задачи в мандата на Камала Харис като вицепрезидент на САЩ е решаването на мигрантската криза по границата с Мексико.
По време на срещата Харис каза още, че американска работна група за борба с корупцията ще работи с местните прокурори за наказване на корумпирани участници в региона, осъществяващи трафик на мигранти, след като администрацията на Байдън определи корупцията като основна причина за бедността и насилието в южните райони, карайки рекорден брой централноамериканци да отидат в САЩ.
Алехандро Джамати пък заяви, че двете страни трябва да работят върху затопляне на отношенията и да подпомагат „значимите“ кадри от Централна Америка да се развиват.
През втората половина на януари силите за сигурност на Гватемала спряха и разпръснаха керван от хиляди мигранти от Хондурас, които са щели да стигнат до границата на Мексико и САЩ. През март тази година мексиканското правителство изпрати голям контингент войници и бойци от Националната гвардия до границата с Гватемала, за да затегне мерките за сигурност във връзка с увеличаването на броя на нелегалните мигранти. В края на май мексиканските власти депортираха над 900 души за един ден от Централна Америка, задържани на границата със САЩ.