Само петролен срив може да спре Кремъл
Путин успя да удържи войната, защото Русия все още печели много от продажбата на нефт

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Владимир Путин печели войната на изтощение срещу Украйна. Въпреки че руският народ също страда, това не е достатъчно, за да принуди новоизбраният президент да промени курса. Обрат може да има в случай, че Западът успее да свие приходите от петрол на Русия. Но това би било трудно за изпълнение.
Дори приходите да останат на същото ниво, руското правителство ще трябва да притисне гражданите си. Икономиката прегрява, тъй като Путин, осигурил си тъкмо нов шестгодишен мандат, за да удължи 24-годишното си управление, влага все повече пари във военните дела. Разходите за отбрана, предвидени в бюджета за тази година, са в размер на 10.8 трлн. рубли (118 млрд. долара). Инфлацията остава висока (7.7%), а се наблюдава и сериозен недостиг на работна ръка.
За овладяване на инфлацията централната банка повиши лихвените проценти до 16% и каза, че разходите по заемите трябва да останат високи „за дълъг период“. Правителството наложи и капиталов контрол, за да подкрепи рублата.
Ще се наложи и вдигне и данъците за богатите руснаци и компаниите. Путин вече сигнализира за това и въпреки че подобни решения са непопулярни, той няма да срещне опозиция.
Военната икономика
Путин се хвали, че руската икономика е нараснала през изминалата година с 3.6% – над всяка една от страните от Г-7, които подкрепят Украйна. Но картината не е толкова розова. Военната икономика по своята същност не произвежда стоки, които обикновените хора могат да консумират. А тъй като правителството насочва повече от приходите си към производство на танкове и снаряди, разполага с по-малко за потребление.
По един или друг начин, военната икономика ще измести невоенните разходи. Това ще стане чрез комбинация от повишаване на данъците, инфлация, високи лихвени проценти и съкращения на разходите.
Нещо повече, войната вреди на средносрочните перспективи на Русия. Западните санкции я лишават от съвременни технологии. Производителността на труда, която Путин мечтае да повиши, падна с 3.6% през първата година от войната. Инвестициите са спаднали от 21.4% от БВП през 2017 г. до 19.7% през 2022 г.
Около 315 000 руски войници са загинали или са били ранени според правителството на САЩ. Независимото издание Re: Russia добавя към това и над 800 000 човека, които са избягали от страната до миналия юли. Това изтичане на млади и образовани хора е допълнителна тежест за икономиката.
Руска рулетка
Въпреки че икономиката ще продължи да стагнира, президентът не е изправен пред никакви вътрешни финансови ограничения за удължаване на войната. Нито е под някакви външни ограничения.
Путин успя да удържи инвазията, защото Русия все още печели много от петрола. Въпреки че съюзниците на Украйна наложиха ембарго на нейния нефт и Европа намери алтернативи на нейния газ, Русия се радва на излишък по текущата сметка от 51 млрд. долара през 2023 г. Въпреки че това е спад от внушителните 238 млрд. долара през предходната година, Москва все още е на плюс.
Нещата може да се променят, ако съюзниците на Украйна успеят да свият приходите от износ на Русия дотолкова, че да изпадне в дефицит, казва Джейкъб Нел, старши научен сътрудник в Киевското училище по икономика. Той твърди, че през годините Русия и Съветският съюз са били изправени пред кризи именно когато текущата сметка е на минус.
Тъй като Русия може малко да свие вноса, ако е необходимо, Нел изчислява, че износът ще трябва да спадне с около 80 млрд. долара, преди Путин да трябва да предприеме крайни мерки за стабилизиране на икономиката. Около 30 млрд. долара от тях може да дойдат от по-строго газово ембарго плюс ограничения върху износа на торове и метали, като никел. Но по-голямата част ще трябва да дойде от намаляване на цената, която Москва получава за петрола си.
Това е по-лесно да се каже, отколкото да се постигне. Г-7 и други съюзници наложиха ценови таван от 60 долара за барел на руския петрол в края на 2022 г. Сортът Уралс обаче се търгува за около 71 долара за барел, с около 14 долара под сорта Брент. Въпреки че Съединените щати затегнаха санкциите срещу танкери, които надхвърлят тавана на цените, Русия може отчасти да ги избегне, като използва собствения си флот.
Съюзниците на Украйна може да извадят късмет, ако глобалната цена на петрола се срине. Без това те ще се нуждаят от много по-строги мерки, за да намалят цената, която Русия получава за петрола си.
Ключът към постигането на това ще бъде да се убеди Индия, най-големият вносител на руски морски петрол, да спре да плаща повече от тавана на цената, казва Нел. След това страната може да се възползва от по-евтин петрол – и нейните рафинерии може да увеличат печалбите си.
Проблемът е, че Русия може да откаже да продава суров петрол на толкова ниски цени и вместо това да ограничи производството. Това би повишило глобалната цена, което би навредило на Индия, както и на съюзниците на Украйна. Въпреки че намаляването на доставките на петрол би навредило на Русия, Путин може да е готов да поеме риска за известно време, ако високите цени на петрола увеличат шанса Доналд Тръмп да спечели президентските избори в САЩ през ноември.
Съюзниците на Украйна все още не желаят да поемат необходимите рискове, за да смажат приходите на Русия. Докато не го направят, няма финансова причина Путин да спре да се бие.