Само тотото получи изключение от забраната за хазартна реклама
Депутатите въведоха още по-строги ограничения и санкции за казината и онлайн залаганията

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Депутатите направиха само едно изключение от пълната забрана на хазартната реклама в медиите – за излъчването на тиражите на Българския спортен тотализатор по националната телевизия. Поправките бяха приети по време на второто четене в бюджетна комисия на промените в Закона за хазарта. На заседанието стана ясно, че има единодушие и преди изборите депутатите окончателно ще забранят хазартната реклама във всички медии.
Народните представители внесоха малко разяснение кой ще следи за евентуални нарушения – незаконната реклама на хазарт ще се следи от Съвета за електронни медии, която сега е отговорна само за телевизиите и радиата, а Националната агенция за приходи (НАП) ще налага санкции, тъй като през 2019 г. и беше вменена ролята на хазартен регулатор.
Остана неясно и как ще седи въпросът с евентуална реклама през Google в онлайн медиите, тъй като, по думите на депутата от „Демократична България“ Божидар Божанов, понякога алгоритъмът не може да хване това като реклама. По тази причина Божанов бе предложил изключение от рекламата за онлайн медиите, но то не бе прието.
Депутатите внесоха малко промени в първоначалния проект, внесен от ГЕРБ и ДПС. В това число влиза удължаване на дистанцията, на която може да има хазартна реклама върху билборд, от училищата. Вместо 100 м, разстоянието стана 300 м. Забранява се и рекламата върху имущество, което е държавна или общинска собственост.
На всички места, на които рекламата остава позволена, се забранява тя да съдържа цифри.
Депутатите забраниха на практика и казината в населени места с под 10 хиляди души. В първоначалния проект бе заложено това да става в населени места с под 5000 души. Разрешителни за нови хазартни проекти няма да бъдат давани, а на вече съществуващите хазартни зали в малки населени места се дават три години „да си изплатят инвестицията“. Предложението бе на ДПС, като имаше идеи и за по-кратък срок, т.е. по-скорошно влизане в сила на тази разпоредба. Според ДПС обаче това би генерирало искове за неустойки срещу държавата.
Според данните на НСИ това означава забрана за казина в няколко десетки населени места.
Ще ограничаваме не само рекламата, но и предлагането на хазарт“, посочи Йордан Цонев от ДПС.
Депутатите разшириха и регистъра с лица, които да не могат да участват в хазартни игри. В него ще влизат хората, които получават месечни социални помощи, като те ще бъдат добавяни в списъка от Националната агенция за приходите. В регистъра ще влязат лица с психични разстройства и такива, поставени под запрещение, за което ангажимент ще има Министерство на здравеопазването. Депутатите приеха и по-солидни глоби за казината, които направят нарушения – 5000 лв. за първо нарушение, 20 хил. лв. за второ и отнемане на лиценза за трето нарушение.
Депутатите задължиха министрите на финансите и здравеопазването да въведат лимит за престой на интернет страниците на хазартните компании, максимална загуба за определен период, максимален размер на залозите за определени видове хазартни игри в определени часови диапазони като 22 ч., защото се предполага, че тогава потребителите може да са под въздействието на алкохол. Прието бе и намалени максимални стойности за лица под 24 години.
Депутатите вдигнаха и предложението си за инвестициите, които хазартните компании задължително трябва да направят в населените места, а именно 750 хил. лв.
Депутатите одобриха още бонусите, които хазартните компании предоставят, да не се отчитат като разходи, които са освободени от данъци. Това бе вратичка досега, с която бизнесът намаляваше данъчната си основа.