Сексуалният тормоз е коствал кариерата на десетки служители в Google
За две години гигантът е уволнил 48 души, включително висши мениджъри

© ECONOMIC.BG / БТА
48 души, в това число 13 висши мениджъри, от Google са били уволнени от 2016 г. насам заради оплаквания за сексуален тормоз, предават световните медии. В писмо до служителите на компанията главният изпълнителен директор Сундар Пичай, изтъква, че Google следва „твърд курс“ по отношение на неуместното поведение, пише още BBC.
Публичното изявление идва в отговор на материал в New York Times, уличаващ компанията, че е дала 90 млн. долара обезщетение на създателя на Android Анди Рубин, за когото след това стана ясно, че също е проявил поведение, определяно като сексуален тормоз. Парите, според медиата, са послужили, за да се замаже положението, както и да се отдаде заслуженото на един от „героите“ в компанията.
Рубин напусна Google през 2014 г., но за проявите му на неуместно поведение се разбра доста след това. Негов говорител отрече твърденията, цитирани във вестника, изтъквайки че създателят на Android самолично си е тръгнал от компанията, за да основе технологичния инкубатор Playground.
В писмото на Субдар Пичай се казва, че материалът на New York Times е „труден за четене“, a Google, от своя страна, винаги е целяла да осигурява „безопасно и приобщаващо работно място“. „Искаме да ви уверим, че разглеждаме всяка жалба за сексуален тормоз или неподходящо поведение, разследваме и предприемаме действия“, пише той.
Пичай е категоричен, че никой от освободените с такива мотиви служители не е получавал финансов пакет (обезщетение) за преждевременното си напускане.
Случаят с Анди Рубин идва на фона на нападките за сексистка култура, доминирана от мъжкия пол, в Силициевата долина.