Сенатори се обединяват срещу сондажите на Shell в Аляска
Регионът няма капацитет да реагира при авария
Група от 18 американски сенатора призова администрацията на американския президент Барак Обама да спре подготовката на компанията Royal Dutch Shell по проучването за нефт в Арктика. Регионът няма капацитета и възможностите да реагира в случай на авария, се казва в жалбата на сенаторите, предаде Reuters.
Преди 2 седмици администрацията на Обама разреши на петролния гигант да започне строителството на сонди за добив на суров петрол в арктическите води на Аляска. Този ход означава, че компанията най-вероятно ще се завърне в Чукотско море това лято - за първи път след злополуката през 2012 г.
В писмо, подписано от сенаторите, се казва, че при злополуката Shell губи контрол над сондажната машина и "поставя живот на хората в риск, включително и тези на хората от бреговата охрана" и тези на 18 души на платформата.
Сенаторите също заявиха, че сондажите в Арктика противоречат на усилията на президента Барак Обама за ограничаване на емисиите, свързани с изменението на климата.
Англо-холандската петролна компания се е опитвала да получи правото на добив в района - Чукотско море, на 113 км от село Уейнлрайт, в продължение на няколко години. Там Shell ще извърши шест пробива в земните недра. Според сегашните оценки, от региона могат да бъдат извлечени повече от 20 млрд. барела петрол и 2,5 трлн. куб. м. природен газ.
По оценка на анализаторите от консултантската агенция Conway Mackenzie в този регион може да се съдържат до 166 млрд. барела нефт.
Засега производството на течен природен газ е по-перспективно начинание, но ако бъдат потвърдени големите запаси на нефт в Чукотско море, които биха могли да обезпечат устойчив дългосрочен добив, това може да промени стратегията на англо-холандската компания. Тя похарчи 5 млрд. долара по време на последния си неуспешен опит да намери нефт в Аляска. От компанията вярват, че в региона има огромни неоткрити запаси от нефт.
Решението на американското правителство е тежък удар за еколозите, които категорично отказват пробиви в арктическите води. Според тях един евентуален инцидент може да има още по-опустошителни последици от този при аварията на Deepwater Horizon в Мексиканския залив. При нея през 2010 г. загинаха 11 служители, а милиони барели петрол се вляха в залива и предизвикаха сериозни щети за екосистемата.
При годишно общо събрание на фирмата, изпълнителният директор на Shell, Бен ван Бюрде, обеща да продължи с проучването на Арктика, като каза, че нови източници на петрол трябва да се развиват, за да се справи с търсенето в световен мащаб.