Серийно предприемачество от ново поколение
Трима младежи, развили по няколко собствени бизнес начинания, споделят как се справят с предизвикателствата

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Важна ли е възрастта за серийното предприемачество? Не, ако питате Георги Мутафчиев, Виктория Викторова и Орлин Радев, за които желанието да търсят нови възможности, да се ентусиазират лесно и да си учат трудните уроци на няколко фронта едновременно са „в кръвта“.
Георги е на 21 г., Виктория става предприемач на 25 г. и до 32-рата си година има 3 компании, а Орлин смело влиза в бизнес партньорства от 17-годишен, за да поеме от една в друга нова посока. Тримата споделят как балансират между различните проекти, какво рискуват и как ги приемат инвеститорите.
Георги Мутафчиев:
Все по-млади хора изграждат доверие у инвеститорите
Георги Мутафчиев е на 21 г. Управлява няколко бизнеса – Козле ООД, TOM Thermochromic и KnnectMe, един от създателите на Kelvin Health Inc.
Г-н Мутафчиев, как се захванахте с предприемачество и как то стана серийно?
Предприемачеството винаги е било семейна ценност. Участвах активно в семейния ни бизнес, чието управление поех. „KnnectMe“ беше първият ми проект. Стигна до етап производство, но с Covid пандемията го „замразихме“. След това се включих в „Kelvin Health” – платформа за диагностициране и мониторинг на заболявания, посредством мобилна термокамера и платформа с изкуствен интелект. По-късно се появи идеята за първия течен термометър, който се нанася директно върху кожата и следи температурата - “TOM Thermochromic”. Проектът се изгради като колаборация между моето дружество, американски производител на термохромни кристали, български университет и няколко аутсорс партньора.
Как работите по различните проекти?
За един 21-годишен натоварването от управлението на няколко бизнеса е голямо. Успях да създам собствена микробизнес мрежа от интелигентни и успели професионалисти, чиито съвети ми спестяват по няколко грешки. Имам практика да се доверявам на аутсорс партньори. Работата „на ишлеме“ на няколко различни нива е като лесно подредим пъзел за стартиращите бизнеси с по-ограничени инвестиции.
Как се приема млад човек да е сериен предприемач?
Разбирам смисъла на серийното предприемачество като чудесна възможност за експериментиране, изпробване на идеи и създаване на максимално много блага за обществото. Често съм бил пренебрегван като предприемач, което се дължи на предразсъдък за липсата на опит, „детско“ отношение към бизнеса и нерешителност. Това схващане може да бъде променено чрез отдаденост към бизнеса и сериозно отношение. Но все по-млади хора изграждат доверие у инвеститорите. Имал съм възможности да получа финансово подпомагане от програми за стартиращи бизнеси. През 2021 г. за пръв път получих финансиране от фонд за рискови инвестиции за „TOM Thermochromic”.
Какво планирате през 2022 г.?
Заедно с партньори в България и Швейцария съм започнал дейност в сферата на иновативни мобилни къщи за ваканционен и постоянен престой, която възнамерявам да развия и интернационализирам. Това е нова ниша, в която смятам да навляза.
Орлин Радев:
Никога не съм стартирал бизнес сам
Орлин Радев е главен изпълнителен директор на AMPECO и е водещ експертпо темите за електромобилност и зареждане на електромобили в световен мащаб. Основавал е 10 компании през последните 15 г. и е помогнал на много други като ментор и ангел инвеститор.
Г-н Радев, как се захванахте с предприемачество и как то стана серийно?
Koгато бях на 17, започнахме да доставяме интернет в квартала. Само година по-късно наш конкурент ни купи. След това натрупах бизнес опит във фирма, преди да създам софтуерна компания. Покрай нея започнах да подкрепям и създавам още бизнеси. Това е историята накратко. Моят опит досега показва, че за да станеш сериен предприемач, трябва да се ентусиазираш лесно и да искаш да стартираш нови неща.
Как съчетавате работата по различни предприемачески проекти?
Целият ми фокус в момента е насочен към AMPECO – с екипа създадохме платформа за управление на зарядни станции за електрически автомобили и вече я продаваме успешно на 6 континента. Всички други начинания или са приключили, или са останали в ръцете на партньорите ми, защото аз никога не съм стартирал бизнес сам.
Как управлявате риска в новите начинания?
В началото на всеки нов проект си казвам, че провалът е възможен изход. Така имам едно наум и съм готов да приключа и да продължа напред. Никога не е добра идея да влезеш толкова силно с главата напред, че после да не можеш да се откъснеш. Разбира се, това не трябва да е на цената на ентусиазма за проекта. Ключово за баланса между посветеността и вниманието да не прегориш е да имаш ясен план, да си наясно с възможните сценарии и да си окей с всеки от тях.
Кой Ви подкрепя в бизнес начинанията?
Във всяко начинание съм стартирал с партньор, а в AMPECO основателите сме шестима. Започнахме с подкрепата на ангел инвеститор, а сега се разрастваме със средства от клиенти. Но подкрепата от екипа винаги е най-важната.
Кои са най-важните уроци, които научихте като сериен предприемач?
Две неща, които на пръв прочит не си съвпадат. Човек трябва да може да издържи на трудностите и да е упорит. Но е важно и да знаеш кога е време да се откажеш, за да спасиш собственото си здраве, емоции и ресурси и да продължиш напред.
Виктория Викторова:
Делегирането на задачи ме спасява
Виктория Викторова на 25 г. създава агенция за популяризиране на иновативни компании Pres Start. През 2021 г. стартира технологичен стартъп за онлайн търговия LayAlt и друг - за психично здраве като социална придобивка - MindFit. Обявена е за един от най-значимите предприемачи под 40-годишна възраст за Югоизточна Европа от световната организация Business Elite.
Г-жо Викторова, как се захванахте с предприемачество и как то стана серийно?
Захванах се с предприемачество, защото усещах нуждата от него в живота си. Според доста определения все още не се водя за сериен предприемач, защото не съм продала нито един от бизнесите си, но не се и опитвам.
Как съчетавате работата по три проекта?
Колегите ми са най-голямото богатство в професионалните ми начинания. Повечето от тях вече дори са ми съдружници, защото приемат бизнесите като свои. Делегирането на задачи и пълното доверие, което имам на колегите си, ме спасяват. И трите проекта са ми с еднакъв приоритет.
Как управлявате риска при серийното предприемачество в динамични сфери?
Управлявам риска с много проучване и подготовка. Трите ми фирми се справят добре, но е имало и неуспешни глави. Трябва да знаеш кога да приемеш загубите и да продължи напред.
Кой Ви подкрепя в бизнес начинанията? Като цяло как се приема млад човек да е сериен предприемач?
В технологичния стартъп разчитаме на инвестиции. В България фондовете и частните инвеститори са изключително активни и полезни. Възрастта ми не е била пречка в нито един разговор. Хората, които разбират от бизнес, се интересуват какво можеш да направиш.
Смятате ли да се развивате и като инвеститор?
Все още ми е рано да се развивам и като инвеститор, но в дългосрочен план се надявам да стигна и дотам. За 2022 г. плановете и на трите компании са за сериозно навлизане на чуждестранни пазари, вероятно в Румъния.