Шефът на МВФ видя пирамиди при определени криптовалути
Думите на Кристалина Георгиева идват на фона на драматичните сривове на криптопазара

Снимка: БТА
Стейблкойните, които не са подкрепени с активи, които да ги поддържат, са пирамидална схема. Това каза в понеделник ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, намеквайки за срива на алгоритмичния стейбълкойн terraUSD и свързаната с него криптовалута луна, който разтресе криптопазара напоследък.
Стейбълкойните са вид криптовалута, следяща движението на някакъв традиционен актив. В случая на terraUSD или UST, както още е известен, той е обвързан с щатския долар.
На пръв поглед това означава, че едно UST би трябвало да е еквивалентно на един долар. UST обаче е алгоритмична стабилна монета и за разлика от други като tether и USD Coin, които са обезпечени с фиатна валута и държавни облигации, той няма резерви. Вместо това обвързаността с американската валута разчита на специален алгоритъм.
По-рано този месец UST загуби своята обвързаност с долара. Луна, сестринският токен на UST, падна до почти 0 долара. Случилото се подхрани огромен спад при криптовалутите като цяло, което доведе до изтриване на милиарди долари от пазара.
„Когато разглеждаме стейбълкойните, това е областта, в която се случи голямата бъркотия. Ако стейбълкойн е подкрепен с активи, едно към едно, той е стабилен. Когато не е обезпечен с активи, но е обещано да осигури 20% възвръщаемост, това е пирамида“, каза в тази връзка Кристалина Георгиева по време дискусия на Световния икономически форум днес.
Какво се случва с пирамидите? ... В крайна сметка те се разпадат на парчета“, заключи ръководителят на МВФ, цитирана от CNBC.
UST е създадена от базираната в Сингапур Terraform Labs през 2018 г., която управлява и услугата за кредитиране и спестяване Anchor. Тя пък по-рано предложи на инвеститорите 20% годишна доходност от UST, ако я депозират в платформата.
Коментарите на Георгиева идват, след като през уикенда президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард каза, че криптовалутите „не струват нищо“.
А в понеделник главният инвестиционен директор на Guggenheim Скот Майнърд прогнозира, че биткойнът може да падне до едва 8000 долара от сегашното си ниво от около 30 000 долара. Собави също, че повечето криптовалути са „боклуци“.