Щатските индекси се повишиха благодарение на силни финансови отчети
Технологичният и комуникационният сектор бяха сред най-печелившите в състава на S&P 500

© ECONOMIC.BG / БТА
Щатските индекси записаха четвърта поредна печеливша сесия, подкрепени от силни финансови отчети, което даде сила за достигане на нови рекордни стойности. Dow Jones прибави 88 точки до 29379 пункта. S&P 500 нарасна с 0.3% до 3345 пункта, а Nasdaq скочи с 0.7 на сто до 9572 пункта.
Boeing прибави 3.6% към стойността си и поведе бенчмарка на 30-те сини чипа до нов максимум. Microsoft поскъпна с повече от 2%, а технологичният и комуникационният сектори бяха сред най-печелившите в състава на S&P 500. Tesla възстанови част от загубите в сряда 1.94% до 748.96 долара.
Китай обяви, че ще намали митата върху вносни американски стоки на стойност около 75 млрд. долара. Китайският финансов министър обяви, че това решение е отговор на намаляването на тарифите от страна на САЩ на стоки за около 120 млрд. долара. Понижението в ставките е наполовина и ще влезе в сила на 14 февруари. Новината допринесе за силното представяне на Уолстрийт. Решението идва след появата на коронавируса, който към момента е взел над 563 жертви с над 28000 заразени.
В последната седмица на януари индексите записаха сериозни понижения, но от понеделник насам Dow Jones и Nasdaq са се повишили с поне по 4%, а S&P 500 – с 3.8 на сто, което е най-големият седмичен ръст от юни 2019 насам. Серията добри корпоративни отчети продължава с Twitter, която надмина очакванията на анализатори и поскъпна с над 15% в рамките на редовната сесия.
В макро план седмичните молби за помощи при безработица са достигнали до деветмесечно дъно – 202 000, което идва след данните от сряда на института ADP за заетите в частния сектор. Днес очакваме данни за броя на заетите в неселскостопанския сектор за януари. В Европа настроенията бяха склонни – DAX се покачи с 0.72% до 13574 пункта, FTSE – с 0.3% до 7504, а САС – с 0.88% до 6038 пункта. Акцентът на сесията падна върху Deutsche bank, която поскъпна с 12.5%.
Акценти днес
Nonfarm Payrolls – САЩ
Акцентът за финала на седмицата е един от най-важните индикатори за щатската икономика, а именно този за промяната на броя на заетите в неселскостопанския сектор, публикуван всеки първи петък на месеца. Това е един от измерителите за икономиката в страната, като нагласите са за нови 160 000 заети за януари спрямо 145 000 през декември. Нивото на безработица се очаква да остане без промяна на 3.5%.
Инструмент на фокус - Amazon
Седмичната графика на технологичния гигант ни показва няколко неща: достигнат е максимум през първото тримесечие на 2018 година, следва драстично понижение в цената, образува се възходящ канал, който бива пробит; формира се тесен рейндж и в крайна сметка в момента се прави опит за достигане на нови максимуми и връщане на движението потенциално в рамките на канала от 2019 година. Нивото при 2050 долара е ключово и досега на два пъти не е било пробивано. При поскъпване над 2060-2070 долара би било удачно да се влезе в дългосрочна дълга позиция. При спад под 2000 долара и съответни сътресения в компанията ще може да се разглежда вариант за къси продажби на акцията със средносрочен характер и цел не повече от 1750 долара.
USD/CHF
USD/CHF се движи в низходящ канал от май месец насам, като през януари имаше консолидация между 0.9600 и 0.9740. Горната граница на рейнджа съвпада с 50-дневната подвижна средна ЕМА. Индикаторът MACD бележи възход, но все още е в негативна територия, което ни кара да се съмняваме, че ще има успешен пробив над 0.9740. При понижение на валутната двойка ще може да се влезе в къса позиция с цел 0,9690, което е дъно от края на юни и средата на август, а следваща подкрепа ще има при локалния минимум около 0,9630.
Oil UK
Европейският сорт петрол Брент достигна относително дългосрочно дъно в началото на месеца и прави опити за изкачване над минимума от август миналата година. При поскъпване над 56 долара би могло да се влезе в дълга позиция с цел първо 57.50, а после при формиране на възходящ тренд – и с цел 60 долара. Не очакваме задълбочаване на разпродажбите, а откриване на ваксина или лек срещу коронавируса може да даде повече сила на черното злато да възстанови част от загубите от януари.
CAC 40
Френският индекс се движи във възходящ канал, но все още среща трудности със съпротивата около настоящето ниво. Индикаторът MACD все още е в негативна територия, но дава сигнали за преминаване в положителна територия след вчерашното пресичане. Вход за покупка е удачен след поскъпване над 6100 пункта, но при неуспешно приближаване до това ниво и ново понижение ще може да се влезе в краткосрочна къса позиция с цел стойностите около 50-дневната средна ЕМА.