Силни долар и йена при продължаващата гръцка сага
Четиримесечно дъно на златото

Доларът и йената са силни днес, а инвеститорите търсят сигурност в тези валути, докато азиатските акции, най-вече китайските, се сгромолясаха и навредиха на рисковите покупки. Еврото е на 1.0988 при 5-седмично дъно вчера на 1.0916, което дойде при продължаващата криза около гръцкия дълг. Единната валута получи известно облекчение в края на деня, когато проби над 1.10, след като европейските лидери дадоха на Атина време до края на седмицата да направи ново предложение за бързи реформи ако иска да получи така необходимия заем.
Така се оформи и структурата, а именно гръцката ситуация да не влияе на търговията по време на европейската търговия, докато през нощта по време на азиатската основна тревога са спадащите акции. Доларът се справя добре срещу всички валути с изключение на йената. За това влияят 2 фактора. По-ниските нива на доходност на американските облигации и думите преди време на управителя на ЯЦБ Харухико Курода, че слабостта на йената не би трябвало да продължи. Въпреки, че по-късно той се оттегли от думите си, по-рано през юни Курода описа йената като „много слаба”, което пазарите приеха като форма на вербална интервенция.
Долар/йена сутринта беше 122.07 и приближава 6-седмичното дъно от понеделник на 121.70 в отговор на гръцкия отрицателен вот спрямо ограничителните мерки. Евро/йена е 134.20 при вчерашното 6-седмично дъно на 133.52. Индексът Shanghai Composite, който спадна с 16% от началото на месеца, претърпя днес пореден срив, докато инвеститорите пренебрегнаха серия от мерки на китайските регулаторни власти. Никей в Токио слезе с 1.5%. Американският лек суров петрол е близо до 3-месечно дъно, докато 3-месечните фючърси на медта слязоха до шест годишно дъно заради гръцката сага и последните проблеми на китайските пазари, които увеличиха опасенията за световния растеж.
Австралийският долар, обикновено продаван във времена на повишен риск, потъна до ново 6-годишно дъно срещу зелените пари. Валутата, приемана и за барометър на състоянието в Китай, поевтиня до 0.7390, което е най-ниска стойност след месец май 2009 г.
Фокусът в момента е как ще реагират при отварянето европейските капиталови пазари след срива на китайските акции и гръцката официална молба за програма от двегодишен заем, която трябва днес да предаде и е стъпка преди срещата на върха на ЕС в неделя, когато ще се решава съдбата на Атина.
Четиримесечно дъно на златото
Златото е притиснато на най-ниски нива след март, докато продължаващата криза около гръцкия дълг даде сила на долара и компенсира каквото и да е търсене на сигурност в метала заради проблемите в еврозоната. Останалите благородни метали също се сринаха.
Спот цената на жълтия метал е 1155 долара при спад вчера до 1148 долара за тройунция, което е най-ниско ниво след 18 март. Среброто се срина във вторник с 4%, което е най-голямо дневно понижение след януари и закара метала до нива невиждани след декември 2014. Платината слезе до най-ниски стойности след 2009, а паладиума до дъната от 2013. Благородните метали падат заради силата на долара. Те са деноминирани в долари и при сила на зелените пари са скъпи за притежателите на други валути.
Доларът беше подкрепен от слабостта на еврото при продължаващата несигурност около Гърция, която не успя да плати дължима вноска към МВФ. Членките на еврозоната дадоха на Гърция срок до неделя в който да предаде предложението си за бързи реформи срещу което ще получи заеми, които ще помогнат за избягване на излизането на Гърция от валутния съюз.
Златото по принцип се приема за алтернативна инвестиция във времена на финансова и икономическа несигурност, но не успя да привлече значителни покупки при гръцката криза, тъй като страховете за разливане на ефекта към други държави са малки.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)