Скенерите за обувки на Летище София само за украса
Пътниците все още са принудени да събуват обувките си, въпреки наличието на машините
Летище София разполага с монтирани скенери за проверка на обувки, но те не са в експлоатация, потвърдиха от аеропорта. Пътуващите извън България продължават да се събуват, за да минат през проверката на специалистите по сигурността на летището.
Още през 2013 г. тогавашният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията - Кристиян Кръстев, разпорежда на ръководството на Летище София да закупи скенери за проверка на обувките на пътниците, преминаващи през него. "Не може да караме хората в 21 век да се събуват на летищата", заявява тогава министърът по повод липсата на подобни скенери на Летище София.
Economic.bg потърси отговор от летището и Министерството на транспорта, защо тези скенери не се използват. От Летище София потвърждават, че има сключен договор за осигуряване на анализатори на обувки въз основа на обществена поръчка за доставка на оборудване за вторична проверка за сигурност и те в момента не се използват.
Ръководството на аеропорта продължава да проверява само чрез „одобрените от Европейската комисия като основни средства за проверка металдетекторна рамка и рентген”.
„Тъй като все още няма скенери за обувки, които да дават съвсем ясна картина при проверката, няма решение на Европейската комисия за одобряване и на скенера за обувки като основно средство за проверка”, коментират пред Economic.bg от ръководството на летището.
„На Летище София има монтирани скенери за проверка на обувки. Поради посочената по-горе причина те не заместват досегашния метод за проверка”, допълват още те. Не става ясно защо скенерите са закупени, въпреки липсата на яснота в законодателството. За момента от летището не дават информация за цената, която са платили за скенерите.
Решението по какъв начин да се извърши проверката на обувките, се взима от оператора по сигурността въз основа на базата данни, отчетени при преминаването на пътника през металдетекторната рамка. Пътниците минават и през физическа проверка, при която събуват обувките си и биват претърсвани от специалистите по сигурността на летището.
Междувременно Летище София има сключен договор за осигуряване на безплатни калцуни, като задължителна мярка за осигуряване на здравната безопасност на пътника.
Според законодателството на Европейския съюз, все още няма ясни правила относно редовното използване на скенери за сигурност на летищата. Държавите-членки могат да използват т.н. телесни скенери, които виждат напълно без дрехи тялото на проверявания. Поради тази причина уязвими групи като бременни, деца и болни, имат право на избор дали да минат през тези скенери или през стандартните.
Потърсихме коментара на Министерството на транспорта, но бяхме препратени към ръководството на Летище София.