След преговори с „терористи“: Денков отстъпи пред зърнопроизводителите
Министър-председателят обеща да не допуска внос на слънчоглед от Украйна въпреки разпоредбите на Европейския съюз

Снимка: БТА
Въпреки че преди три дни се закани да не преговаря с „терористи“, днес премиерът Денков не само че преговаряше със зърнопроизводителите, но и обеща да не допусне украински внос на слънчоглед. Тази отстъпка вероятно ще донесе финансови санкции на България, както на няколко пъти вече предупреди земеделският министър Кирил Вътев.
Денков, Вътев, Асен Василев и зърнопроизводителите водиха "напрегнати" преговори няколко часа в Министерския съвет, но в крайна сметка премиерът е обещал вносът от Украйна да остане забранен, докато президентът Володимир Зеленски не се съгласи на квоти за слънчогледа, който се изнася за България.
Припомняме, че европейската забрана падна на 15 септември, а коалиционните партньори от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС скоростно одобриха отпадането ѝ в българския парламент.
За количеството слънчоглед, което да може да се внесе от Украйна, трябва да се разберат зърнопроизводителите и преработвателите, така че те да могат да работят, а слънчогледът на българските производители да бъде изкупен, стана ясно от обясненията на финансовия министър Асен Василев.
По данни на производителите на олио България произвежда около 2 млн. тона слънчоглед годишно, докато преработвателите се нуждаят от 4 млн. тона, за да бъдат натоварени мощностите им максимално, пише Медиапул.
Докато този въпрос не бъде решен в близкия период няма да позволим внос на слънчоглед от Украйна", каза премиерът акад. Денков.
Относно останалите култури – пшеница, царевица и рапица – той заяви, че предстои среща между Европейската комисия и Украйна по този въпрос.
Относно исканията на фермерите за забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, не беше коментирано какво са се договорили.
Правителството се е съгласило и на второто искане на фермерите – да им се изплаща пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство в следствие на войната в Украйна и те ще си получат субсидиите до 30 септември 2023 г.
Финансовият министър Асен Василев напомни, че земеделците вече получиха 150 млн. лв. помощ заради Украйна, а сега предстои разпределянето на още 63 млн. лв.
По третото искане на фермерите за незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 % пропаднали площи, двете страни са се разбрали да се съкратят сроковете. В момента тече подаването на заявления за тях. Министерството на земеделието ще съкрати срока за подаване на заявките.
След събирането на всички, те ще бъдат обработени и изплащането ще стане максимално бързо – седмица или две", обеща премиерът Денков.
Засега зърнопроизводителите не са решили дали ще протестират утре. Все пак те имат разрешение сутринта да вкарат 80 трактора в София.