След придобиването на VMware се заражда нова трилионна компания
Новият собственик на софтуерната компания, която оперира и в България, се засилва към елитен клуб от само 6 играча в него

© ECONOMIC.BG / БТА, Deposit Photos
Производителите на чипове, които задвижват революцията в областта на изкуствения интелект, се превърнаха в любимци на фондовия пазар. И макар досега Nvidia да е безспорният победител в сектора, скоро може да се сблъска със силен претендент.
Broadcom, американски производител на полупроводници, обяви през юни разделяне на акциите си в съотношение 10 към 1 и по-добри от очакваните печалби в отчета си за второто тримесечие. В доклада си компанията също така прогнозира продажби на стойност 51 млрд. долара за фискалната 2024 г., което е малко повече от очакваното.
Акциите поскъпнаха след обявяването на доклада миналата седмица. В последния активен ден за фондовата борса (петък) те се търгуваха около 1740 долара – с около 16% повече от цената им на отваряне в сряда, когато бяха обявени финансовите резултати.
В бележка до инвеститорите ден по-късно Bank of America повиши целевата си цена за акциите на Broadcom до 2 000 долара и повиши прогнозата си за продажбите през 2025 г. до 59.9 млрд. долара, което би било 16% ръст на годишна база. BofA се позова на продажбите на полупроводници и на придобиването на софтуерната фирма VMWare през миналата година.
Потвърждаваме курс „Купува“, считаме я за топ избор в областта на изкуствения интелект“ заедно с Nvidia, пишат анализаторите, като се позовават на потенциалния растеж на Broadcom в областта на персонализираните чипове, ethernet мрежите и продажбите на VMWare.
Ако прогнозата на BofA се сбъдне, пазарната капитализация на Broadcom ще надхвърли 1 трлн. долара, влизайки в ексклузивен клуб, в който понастоящем се намират само шест фирми: Microsoft, Apple, Nvidia, Amazon, Alphabet и Meta.
За сравнение, към момента Broadcom се оценява на малко над 800 милиарда долара.
Nvidia, оценявана на близо 3.25 трилиона долара, е единственият производител на чипове, който е достигнал 13-цифрена пазарна капитализация. Само през изминалата седмица тя изпревари Amazon и Alphabet, а за кратко изпревари и Apple за второто място, след което се оттегли на трето.
Доминацията на Nvidia е едновременно проста и сложна. Краткият отговор е, че тя произвежда чипове, които се превръщат в основни за всяко кътче на икономиката. По-дългият отговор е, че през последните около 15 години разработчиците са създавали код около архитектурата CUDA на Nvidia, което затруднява разгадаването му.