След вчерашния срив цените на петрола пак тръгнаха нагоре
Анализаторите очакват решението на ОПЕК+ за допълнителните доставки, които да компенсират частично забранения руски нефт

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на петрола се повишиха в четвъртък след големия спад в сряда, пише Reuters. Пазарът наблюдава дали големите производители ще увеличат доставките, за да компенсират износа на Русия, санкциониран от САЩ заради войната в Украйна.
Фючърсите на суровия петрол Брент поскъпнаха с 3.10 долара, или 2.8%, до 114.24 долара за барел. Референтният договор падна с 13% предишната сесия, което беше най-големият еднодневен спад от близо две години.
Американският лек суров петрол (WTI) поскъпна с 1.58 долара, или 1.5%, до 110.28 долара за барел. Договорът падна с 12.5% предишната сесия в най-големия дневен спад от ноември.
Несигурността откъде и кога ще дойде допълнителният петрол, който да замени руския, доведе до широки прогнози за цените на петрола – между 100 и 200 долара за барел.
Така че да предположим, че петролният пазар е объркан, би било подценяване, тъй като сме в безпрецедентна ситуация“, каза Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.
Коментарите на министъра на енергетиката на Обединените арабски емирства и посланика на страната във Вашингтон изпратиха противоречиви сигнали. Министърът на енергетиката Сухаил ал-Мазруей заяви в Twitter късно в сряда, че страната му е ангажирана със съществуващото споразумение на Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците, включително Русия, за увеличаване всеки месец на доставките на петрол с 400 000 барела дневно.
Само часове преди това цените паднаха след коментари на посланика на ОАЕ във Вашингтон, че страната му ще насърчи ОПЕК да обмисли по-голям добив, за да запълни празнината в доставките, оставена от Русия.
Коментарите от ОАЕ дойдоха, след като пазарът вече беше взел предвид действията на Съединените щати за облекчаване на санкциите срещу венецуелския петрол и усилията за сключване на ядрено споразумение с Техеран. Тези ходове биха могли да изкарат на пазара повече доставки на петрол по-късно тази година.
Насрочените за четвъртък разговори между министрите на външните работи на Русия и Украйна в Турция също дадоха пазарна причина за забавяне на цената на петрола.
Докато ОАЕ и Саудитска Арабия имат свободен капацитет, някои други производители в ОПЕК+ имат проблем да постигнат целите си за производство поради недостатъчни инвестиции в инфраструктура през последните няколко години. А това ще ограничи способността им да увеличават допълнително производството.
Смятаме, че ще бъде предизвикателство за ОПЕК+ да увеличи производството в тази среда“, каза анализаторът на стоките от Commonwealth Bank Вивек Дхар.
Въпреки това анализаторите от Standard Chartered прогнозират, че ОПЕК ще се стреми да запълни празнината в руските доставки, „ефектно прекратявайки споразумението ОПЕК + в сегашния му вид“.